roku.

  
Śmiłowice herb

AKTUALNOŚCI


10 grudnia 2013

Opłatek 2013

10 grudnia w remizie, w głównej sali, miało miejsce, jak co roku spotkanie opłatkowe dla seniorów i osób samotnych ze Śmiłowic zorganizowane przez Radę Sołecką. Rozpoczęło się punktualnie o godzinie 1600 uroczystym przywitaniem zebranych przez sołtysa Józefa Świerczynę i proboszcza tutejszej parafii Antoniego Cebulę. Następnie rozpoczęły się jasełka przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Paniowach, z których większość pochodziła ze Śmiłowic i okolic. Występ wprowadził bardzo rodzinną i świąteczną atmosferę. Był bardzo ciepło przyjęty i bardzo się podobał wszystkim zaproszonym gościom i obecnym gospodarzom uroczystości. Oklaskom nie było końca. Następnie przy akompaniamencie proboszcza i pomocy dziecięcego chórku zaśpiewano kilka pięknych kolęd oraz pastorałek. Teraz odbył się punkt kulminacyjny spotkania - ksiądz proboszcz wraz z sołtysem Józefem Świerczyną i przybyłym na uroczystość radnym Dariuszem Gashi złożyli świąteczne życzenia i połamali się opłatkiem. W ich ślady poszli inni. Po tej pięknej chwili przyszła kolej na część towarzyską imprezy, podczas której wszyscy zgromadzeni delektowali się pysznymi smakołykami, wypiekami oraz gorącymi i zimnymi napojami. Przerywane to było chóralnymi śpiewaniami kolęd. Atmosfera była cudowna i bajecznie świąteczna. Można było rozkoszować się tą chwilą zapominając choć na chwilę o szarej codzienności.

Szczególne podziękowania należą się Radzie Sołeckiej z Józefem Świerczyną za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości, za część kulinarną Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich oraz za cudny występ i umilenie spotkania dzieciom ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Paniowach.

Kierownik świetlicy sołeckiej:
Mariusz Dawid

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

7 grudnia 2013

Święty Mikołaj w Śmiłowicach

Jak co roku w sołectwie Śmiłowice zostały zorganizowane dla dzieci Mikołajki. Tym razem Św. Mikołaj przybył 7 grudnia w sobotę około godziny 1700. i wylądował swoimi saniami na dachu remizy OSP Śmiłowice, gdzie w dużej sali oczekiwały go niecierpliwie licznie zgromadzone dzieci. Śpiewały piosenki dla Mikołaja, recytowały wierszyki i grzecznie bawiły się przy wybitnej pomocy księdza proboszcza tutejszej parafii Antoniego Cebuli oraz sołtysa Józefa Świerczyny. Wreszcie nadszedł Mikołaj, który dzięki pomocy drabiny strażackiej wszedł do sali przez balkon. Okrzykom i radości nie było końca a sam gość witał się osobiście z wszystkimi "pociechami" Śmiłowic i okolic. A w imieniu dzieci uroczyście przywitał Świętego sołtys oraz proboszcz, a on sam zasiadł na honorowym miejscu. Wysłuchał jeszcze jednej piosenki i zaczął rozdawać dzieciom upragnione prezenty, na co one tak niecierpliwie, ale grzecznie czekały. Każde dziecko też miało coś dla Świętego Mikołaja. A to wierszyk lub laurkę, a to piękną piosenkę a przede wszystkim uśmiech i radosne oczka. Razem z dziećmi odwiedziny świątecznego gościa bardzo przeżywali ich rodzice. Na zakończenie Mikołaj sam otrzymał prezent i wszystkim podziękował za podarunki i świetną atmosferę oraz zabawę, życzył również spokojnych świąt. Po tym wszystkim odleciał swoimi saniami przy burzy oklasków. Do zobaczenia za rok.

Szczególne podziękowania powinny być również skierowane do organizatorów: Rady Sołeckiej z Sołtysem Józefem Świerczyną na czele oraz Paniom o wielkim sercu z Koła Gospodyń Wiejskich.

Kierownik świetlicy sołeckiej:
Mariusz Dawid

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

11 listopada 2013

Święto Niepodległości


11lis (55 kB)
gmb


4 listopada 2013

Nowy plac zabaw na Recie Śmiłowickiej

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Rety Śmiłowickiej, a szczególnie Pana Krzyśka i poparciu Pana radnego Darka Gaschi oraz sołtysa, na Recie Śmiłowickiej powstał dosyć sympatyczny plac zabaw. Nareszcie nasze dzieci będą miały gdzie spędzić wolny czas. Zapraszamy nasze pociechy z rodzicami, babciami, dziadkami na spacerek rekreacyjny na teren sportowy który jest jak z bajki, pięknie otoczony lasami. Mamy nadzieję że teren ten będzie łączył naszych sympatycznych oraz bardzo życzliwych mieszkańców zawsze pięknej Rety Śmiłowickiej...

Sołtys sołectwa Śmiłowice
Plac zabaw Plac zabaw Plac zabaw Plac zabaw Plac zabaw
12 października 2013

V Gminny Festiwal Piłki Siatkowej - Mikołów 2013

12 października na terenie hali sportowej mikołowskiego MOSiR-u przy ulicy Bandurskiego odbył się V Gminny festiwal Piłki Siatkowej, w którym wzięła udział i nasza drużyna ze Śmiłowic wraz z wieloma z innymi zespołami mikołowskich sołectw i dzielnic. Impreza rozpoczęła się o godzinie 1600 przywitaniem wszystkich zgromadzonych drużyn siatkarskich na głównym parkiecie hali przy wiwatach i gorących okrzykach licznie zgromadzonych kibiców, wśród których było spora grupa naszych. Otwarcia dokonał główny organizator z ramienia MOSiR-u, Inspektor ds sportu i rekreacji Marcin Tatarczuk oraz sędziowie siatkarscy prowadzący te zawody. Potem rozpoczęły się rozgrywki.

Nasza drużyna rozpoczęła meczem inauguracyjnym z II zespołem z Mokrego. W tej grupie znajdowały się jeszcze zespoły z Kamionki oraz Borowej Wsi. Nasi siatkarze w tym pierwszym meczu, dobrze zmotywowani i zarazem umiejętnie rozstawieni, przez kapitana Kazimierza Malejka, gładko wygrali dwa sety: 20:8, 20:7. A kibice ze Śmiłowic skandowali głośno imiona graczy zdobywających poszczególne punkty. W kolejnych meczach nasi znów wykazali się wielkimi umiejętnościami i wolą walki i wygrali z Borową Wsią 2:0 ( 20: 11 i 20:8 ), jak i z Kamionką 2:0 ( 20:15, 20:12 ). dzięki temu byli na pierwszym miejscu w grupie i mogli zagrać w finale. Tam zmierzyli się już z profesjonalna drużyną Mokre I. Mecz był bardzo zacięty i wyrównany. Nasi okazali się równymi parterami dla zawodowców z Mokrego, ale niestety ulegli w dwu setach - zawsze różnicą 2 punktów. Ale sam występ był najlepszym w ostatnich latach a zdobyte srebro ( 2 miejsce ) dla naszych kibiców oraz dla nas wszystkich Śmiłowiczan było prawdziwym zwycięstwem.

Po zakończonych zawodach dla nas tak udanych, zostały zostały wręczone puchary i nagrody. Puchar i dyplom za II miejsce odebrał kapitan Kazimierz Malejka. Zdobyliśmy również dwa indywidualne wyróżnienia. Nagrodę dla najlepszego atakującego dostał Michał Malejka a dla odbierającego Jakub Piwowarczyk. Dodać należy,że najmłodszym zawodnikiem zawodów był trzynastoletni nasz zawodnik Tomasz Malejka. Za rok mamy duże szanse zdobyć złoto - powiedział kierownik drużyny Bogdan Kolarczyk. W świetnych humorach wróciliśmy świętować sukces do domu w Śmiłowicach.

Skład "srebrnej drużyny":

 1. Bogdan Kolarczyk - kierownik
 2. Kazimierz Malejka - kapitan
 3. Michał Malejka
 4. Tomasz Malejka
 5. Stanisław Malejka
 6. Adam Błaś
 7. Jakub Piwowarczyk
Mariusz Dawid
(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

21 września 2013

Turniej Piłki Nożnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych - Śmiłowice

21 września 2013 roku, na zakończenie lata, odbył się coroczny Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych - Śmiłowice 2013. Został on zorganizowany przez Komisję ds Sportu przy Zarządzie Powiatowym i Miejskim OSP RP. Głównymi organizatorami byli również Sołtys Śmiłowic Józef Świerczyna, Radny Dariusz Gashi oraz wielu działaczy z jednostek OSP z powiatu mikołowskiego. Udział zapowiedziało 12 drużyn, ale w głównych rozgrywkach wzięło udział siedmiu finalistów. Były to drużyny z: OSP Mokre, OSP Śmiłowice, OSP Jaśkowice, OSP Mikołów, OSP Bujaków, OSP Gardawice, OSP Łaziska Dolne. Głównym sędzią zawodów był Pan Mariusz Dawid - kierownik i opiekun tutejszej świetlicy środowiskowej.

Wszystko rozpoczęło się o godzinie 1000 zbiórką drużyn oraz organizatorów na boisku obok dawnej Szkoły Podstawowej Nr 9, a obok zgromadzili się licznie kibice, którzy od samego początku gorąco dopingowali swoim drużynom. Otwarcia dokonał sołtys Józef Świerczyna oraz członkowie Komisji Zawodów, składającej się z działaczy OSP przybyłych na zawody. Regulamin, zasady rozgrywek i przepisy sędziowskie przedstawił sędzia Mariusz Dawid.

Po oficjalnym przyjęciu odbyło się losowanie drużyn do odpowiednich grup. W grupie A spotkały się zespoły: OSP Mokre, OSP Śmiłowice, OSP Jaśkowice i OSP Mikołów. W grupie B: OSP Bujaków, OSP Gardawice i OSP Łaziska Dolne. Mecze w grupach były bardzo zacięte i niejednokrotnie wyrównane , a ich poziom był bardzo wysoki. Duch walki i rywalizacji przewyższył nawet występy aktualnej reprezentacji narodowej. Nasi z OSP Śmiłowice w grupie wygrali dwa spotkania a jedno zremisowali z OSP Jaśkowice i właśnie te dwie drużyny awansowały do półfinałów z grupy A. Z grupy B awansowały OSP Gardawice i OSP Bujaków. W pierwszym półfinale zagrały: Śmiłowice i Bujaków. Po zaciętej walce, ale zgodnej z fair play, wygrał wynikiem 2:0 OSP Bujaków. W drugim zmierzyły się Jaśkowice i Gardawice, po remisie 1:1, w rzutach karnych wygrały OSP Gardawice.

W meczu o trzecie miejsce walczyli OSP Jaśkowice z OSP Śmiłowice. Drużyna z Jaśkowic wygrała po pasjonującym i zaskakującym meczu z OSP Śmiłowice 2:1. W finale wygrał OSP Bujaków z OSP Gardawice 3:0.

Cały czas kibice bardzo żywiołowo dopingowali drużynom. Nagradzali piękna i profesjonalną grę zawodników brawami i okrzykami. W przerwach rozgrywek wszyscy mogli nasycić się dobrymi kiełbaskami i napić czegoś zimnego lub ciepłego do wyboru. Oto tabela końcowa:

 1. OSP Bujaków
 2. OSP Gardawice
 3. OSP Jaśkowice
 4. OSP Śmiłowice
 5. OSP Mokre
 6. OSP Łaziska Dolne
 7. OSP Mikołów

Na zakończenie podsumowania dokonali sędziowie i członkowie Komisji Zawodów z Sołtysem Józefem Świerczyną na czele. Został wręczony puchar zwycięskiej drużynie z OSP Bujaków oraz dyplomy zawodnikom. "Złotą piłkę" króla strzelców zdobył napastnik z OSP Śmiłowice Stanisław Węgerek strzelając 11 bramek. Najlepiej grająca fair play została wybrana zawodniczka OSP Śmiłowice, Patrycja Wojtanek. Wszystkich zapraszamy znów za rok!

Mariusz Dawid

7 września 2013

Sołecki dzień sportu !!!

W sobotę 7 września 2013 roku w naszych Śmiłowicach odbył się kolejny Dzień Sportu pod patronatem Sołtysa Józefa Świerczyny i przy wybitnej pomocy mieszkańców, w tym Rady Sołeckiej i pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Organizatorem - koordynatorem sportowym a zarazem głównym sędzią piłkarskim był Pan Mariusz Dawid. Pogoda dopisała - było słonecznie i ciepło. Bardzo licznie przybyli mieszkańcy sołectwa i zaproszeni goście, a i wielu było uczestników. Rozegrane zostały różne dyscypliny sportowe, a wiodący był turniej piłki nożnej rozegrany w dwu kategoriach: dzieci do lat 11 oraz młodzieży i dorosłych.

W kategorii młodszej wzięły udział dwie drużyny, obie składające się z uczestników kółka sportowego i sekcji piłkarskiej prowadzonej przez Pana Mariusza Dawida, który jest kierownikiem i zarazem opiekunem tutejszej świetlicy środowiskowej. Najmłodsi walczyli zaciekle, ale zarazem zgodnie z duchem fair play. Rozegrane zostały dwa mecze i po nich był dalej remis, dlatego uznano, ze obie drużyny uzyskały pierwsze miejsce. Ich gra powinna być przykładem pięknej i czystej gry dla innych graczy.

W głównym turnieju wystartowało pięć drużyn składających się z mieszkańców Śmiłowic i okolic. Udział wzięływ nich również dziewczyny i kobiety, które były równorzędnymi partnerami dla męskich graczy. A te drużyny to: OLDBOYE ŚMIŁOWICE, ŚMIŁOWICE ELSNERA, ŚMIŁOWICE CITY, SNAKE ŚMIŁOWICE, MŁODZIEŻ ZE ŚWIETLICY. Wszystkie mecze sędziował z powodzeniem Mariusz Dawid. Walka przypominała rozgrywki prawdziwych mistrzostw świata, były piękne i zaskakujące sytuacje bramkowe, pasjonujące akcje, a wszystkiemu przyświecał z powodzeniem duch czysto sportowej walki. Na "trybunach" żywo dopingowali graczom żywiołowi kibice.

Po wyrównanych rozgrywkach najlepszą drużyną okazali się gracze Śmiłowic City, drugie miejsce zajęli chłopacy Śmiłowic Elsnera, trzecie Oldboye Śmiłowice, czwarte najmłodsza, damsko - męska drużyna ze świetlicy przy OSP Śmiłowice. Piąte miejsce przypadło Sneykom. Najlepszymi strzelcami okazali Mirosław Tyrała zdobywając w sumie 14 bramek. Niewiele brakowało też Tomaszowi Tyrale oraz Marcinowi Kaliszowi.

Poza piłką nożną odbyły się rozgrywki w siatkówkę, rzuty do kosza, turniej rzutów karnych oraz wiele innych atrakcji. Wszyscy mogli degustować kiełbaski z grilla i ugasić pragnienie pysznymi napojami. Cała impreza była bardzo ciekawa i udana. Atmosfera była gorąca i kwitło towarzysko - sportowe życie. Za rok spotkamy się znowu...

Mariusz Dawid
(Fotoreportaż z Dnia Sportu jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

7 września 2013

VI piesza pielgrzymka do Bujakowa

Dnia 07.09.2013r. po raz VI nasi parafianie wyruszyli na swój pielgrzymi szlak. Szliśmy polami, drogami aby pokłonić się Matce Boskiej Ochrony środowiska w Bujakowie.

Kiedy wyruszyliśmy sprzed kościoła nasza grupa liczyła 38 osób. Na trasie dołączali do nas znajomi i krewni, tak że do celu dotarliśmy w grupie 43 osobowej. Przed kościołem w Bujakowie czekali na nas ci którzy dojechali autobusem lub samochodami. Więc w końcowej wersji nasza grupa liczyła już około 80 osób.

Po dotarciu naszej pieszej grupy do celu poszliśmy pokłonić się Matce Bożej gdzie przywitał nas w imieniu księdza proboszcza tej parafii pan Sołtys Bujakowa. Był mile zaskoczony, że grupa nasza z roku na rok jest liczniejsza. Następnym punktem i to najważniejszym była msza św. którą odprawił nasz ksiądz proboszcz, a do mszy służyli nasi ministranci. Po zakończeniu mszy św. Sołtys Bujakowa, nasz pan Sołtys oraz członkowie naszej Rady Sołeckiej zaprosili nas na "agapę" czyli taki piknik pod chmurką bo była wtedy bardzo ładna pogoda. Miało to miejsce w ogrodach przykościelnych gdzie jest wielki gril i dużo miejsca do siedzenia. Tam nasza Rada Sołecka wraz z naszym panem Sołtysem zaserwowali nam kiełbasę z grila oraz pyszny kołocz i kawę lub herbatę w zależności co kto lubi.

W miłej atmosferze przy dźwiękach gitary na której przygrywał nam nasz ksiądz Proboszcz szybko mijał nam czas. Niektórzy wracali z tej pielgrzymki autobusem więc mieli wyliczony czas aby się zbierać. Niektórzy wracali ze znajomymi samochodami więc mogli posiedzieć dłużej.

Miło, że pielgrzymka nasza się rozrasta i zaczyna być takim stałym punktem naszego życia parafialnego i sołeckiego. Dziękujemy uczestnikom za trud i czas jaki poświęcili Matce Bożej. Zaś Radzie Sołeckiej na czele z panem Sołtysem Józefem Świerczyną oraz państwu Kołodziejczyk za pyszny posiłek jakim nas uraczyli.

Wszystkim składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.

Zdjęcia są dostępne w zakładce "Zdjęcia".

C.W.B.


22 sierpnia 2013

PODZIĘKOWANIE

W dniu 17.08.2013 r. w Sołectwie Śmiłowice, przy pięknej pogodzie, odbyły się coroczne DOŻYNKI SOŁECKIE. Starostami dożynek po raz pierwszy byli Państwo Mariola i Remigiusz Kuś. Sołtys Sołectwa kieruje serdeczne słowa podziękowania Starostom Dożynek, jako wzorowym wodzirejom oraz organizatorom, księdzu proboszczowi, niestrudzonym paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej za wykonanie pięknej korony, ugotowanie grochówki dekorację kościoła i obsługę imprezy, naszym strażakom z OSP za pomoc w organizacji, Radzie Sołeckiej, panu Grzegorzowi Bubała naszemu redaktorowi strony sołeckiej. Szczególne podziękowania należą się naszemu Radnemu Darkowi Gaschi za nagrody w konkursie ”Najlepiej zadbane posesję oraz ogrody”, oraz jak co roku, za pomoc w organizacji. Dziękuję też Panu Jerzemu Muskietorz za sprawny transport towarów oraz pracownikom Zakładu Usług Komunalnych za przygotowanie sołectwa pod względem czystości. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się by nasze coroczne DOŻYNKI SOŁECKIE były udane.

Z WYRAZAMI SZACUNKU
Przewodniczący Rady Sołeckiej

(Fotoreportaż z Dożynek Sołeckich jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

6 sierpnia 2013

Konkurs „MIEJ NAJLEPIEJ ZADBANE GOSPODARSTWO LUB POSESJĘ W SOŁECTWIE” dobiegł końca

Komisja w składzie:

 1. Krystyna Kołodziejczyk R.S. przewodnicząca
 2. Jadwiga Sosna K.G.W. zastępca przewodniczącej
 3. Izydor Gorol R.S.
 4. Bronisław Szczygieł R.S.
 5. MieczysławPełka R.S.

powołana przy Radzie Sołeckiej, dokonała przeglądu posesji w Sołectwie Śmiłowice i z pośród wielu wzorowych i pięknych ogrodów wyróżniła następujących właścicieli:

 • Krystynę i Henryka Rygoł zamieszkałych przy ulicy Kawalca górny odcinek
Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody
 • Krystynę i Stefana Gierlotka zamieszkałych przy ulicy Kawalca
Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody

 • Jolantę i Zbigniewa Gruszka zamieszkałych przy ulicy Jesionowej obok kościoła
Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody Ogrody

Komisja stwierdziła ze jeszcze jest wiele pięknych ogrodów w sołectwie, dlatego dziękuje wszystkim mieszkańcom za włożony trud w utrzymaniu czystości w naszym sołectwie.

Wyróżnienia zostaną wręczane na corocznych dożynkach w dniu 17.08.2013 r. Zapraszamy.

Przewodnicząca oraz członkowie Komisji

5 kwietnia 2013

Dlaczego warto segregować?

Źródło: "Gazeta Mikołowska"

Gazeta Mikołowska

Nowe zasady gospodarki odpadami – krok po kroku

Jak ważna jest segregacja odpadów, pisaliśmy już w marcowym wydania Gazety Mikołowskiej. Możemy przyjąć, że codziennie produkujemy jeden worek śmieci, w ciągu tygodnia jest to już siedem worków, a po roku prawie czterysta. Jeżeli przemnożymy to przez liczbę gospodarstw domowych, to otrzymamy niesamowitą ilość śmieci produkowanych rocznie. Dlatego tak ważna jest segregacja odpadów u źródła, czyli począwszy od naszych gospodarstw domowych.

Dlaczego warto segregować odpady komunalne? Z kilku prostych, ale bardzo ważnych powodów. Po pierwsze – dla ochrony środowiska: składowiska będą wolniej zapełniane śmieciami, po drugie – dla oszczędności, dlatego, że w śmieciach znajdują się cenne surowce wtórne, które dzięki ponownemu wykorzystaniu oszczędzamy energię i zasoby naturalne.

Dzięki temu, że wrzucamy makulaturę do pojemnika lub worka koloru niebieskiego, wycina się mniej drzew w lasach. Szacuje się, że jedna tona makulatury to ratunek dla 17 drzew, a odzysk stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala uratować sosnę o wysokości sześciu metrów. Pozyskany surowiec z segregacji służy do produkcji teczek, zeszytów, kopert, kartonów itp.

Wrzucając szkło bezbarwne do bezbarwnego worka, a kolorowe – do zielonego worka (do pojemnika w kolorze zielonym wrzucamy szkło bezbarwne razem ze szkłem kolorowym) ograniczamy zużycie energii do przetworzenia kwarcu przy produkcji nowych butelek. Jedna szklana butelka ponownie wykorzystana pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia żarówki o mocy 100 W przez 4 godziny.

Tak samo jest z odpadami z tworzyw sztucznych, które należy umieszczać do worka lub pojemnika koloru żółtego. Z butelek PET jest wytwarzany granulat służący do produkcji różnych elementów wykorzystywanych w przemyśle samochodowym, tekstylnym (włókna polarowe), produkcji sprzętu domowego i innych. Obliczono, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować jedną bluzę z polaru. Pamiętajmy, by przed wyrzuceniem opróżnioną butelkę PET odkręcić i dobrze zgnieść. Jest to mały gest, który nic nie kosztuje, a znaczy bardzo wiele. Niestety większość mieszkańców tego nie robi i dlatego recykling wtedy jest bardziej kosztowny. Firmy, które odbierają butelki PET, transportują więcej powietrza niż plastiku.

Jeżeli wrzucimy puszkę aluminiową do worka koloru pomarańczowego (w zabudowie wielorodzinnej puszki wrzucamy do pojemnika w kolorze żółtym), to trafi ona do ponownego recyklingu. Proces uzyskiwania surowca jest bardzo efektywny – do wytworzenia 1 tony nowego aluminium potrzeba 4 ton boksytów. Przy takim procesie oszczędza się 95% energii i 97% wody potrzebnej do wytworzenia aluminium.

Wprowadzenie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach powinno znacząco wpłynąć na wzrost ilości odbieranych odpadów segregowanych. Jednym z ważnych argumentów są względy finansowe. Musimy mieć świadomość, że w przypadku nieprawidłowego prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, wywóz odpadów będzie dużo droższy i to mieszkańcy będą musieli pokryć zwiększone koszty.

Przypominamy, iż zgodnie z §3 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Mikołów (Uchwała Nr XXIII/490/2012 RM Mikołowa z dnia 30 października 2012 r.) właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących frakcji odpadów: papieru i tektury, szkła, metali, tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych. Ponadto na terenie nieruchomości konieczna jest segregacja zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlano-remontowych i rozbiórkowych, zużytych opon, przeterminowanych leków, chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów oraz odpadów zielonych.

Za niewykonanie obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów na właściciela nieruchomości może zostać nałożona kara grzywny. Naruszenie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Mikołów w tym zakresie pociąga za sobą odpowiedzialność z art. 10 ust. 2 a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art. 10 ust. 2 a mówi o tym, że każdy kto nie wykonuje obowiązków określonych w Regulaminie podlega karze grzywny.

Na zakończenie chcemy mieszkańców naszej gminy zachęcić do prowadzenia prawidłowej segregacji odpadów. Aby selektywna zbiórka przyniosła wymierne efekty konieczne jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców. Więc jeśli miałeś jakieś wątpliwości, to mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz jak bardzo jest to ważne.

Wszystkie dotychczasowe artykuły zamieszczone w Gazecie Mikołowskiej, uchwały Rady Miejskiej Mikołowa podjęte w związku z nowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz inne ważne informacje związane z gospodarką odpadami komunalnymi są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta (www.mikolow.um.gov.pl) w zakładce „Odpady komunalne”.

Grażyna Żurek

Informujemy, iż gmina Mikołów podjęła działania odnośnie ujęcia w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami dostarczania co miesiąc worków do selekcji odpadów właścicielom nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej oraz w przypadku braku możliwości ustawienia kontenerów do selekcji przy stanowisku śmietnikowym właścicielom nieruchomości niezamieszkałych i budynków wielorodzinnych. W tym celu 26 marca 2013 roku została podjęta przez Radę Miejską Mikołowa uchwała Nr XXIX/661/2013 w sprawie zmiany treści §2 uchwały Nr XXV/569/2012 z dnia 19 grudnia 2012 roku.


10 marca 2013

Więcej czyli mniej

O dotacjach gminnych dla sołectw. Polecamy!
"Nasza Gazeta" luty 2013

Nasza Gazeta - luty 2013
gmb

6 marca 2013

2 numer "Naszym Zdaniem"

A w nim między innymi wywiad ze śmiłowickim sołtysem Panem Józefem Świerczyną i informacja o naszej stronie internetowej. Polecamy!

Naszym Zdaniem 01
gmb

6 lutego 2013

"Naszym Zdaniem"

Szkoła Podstawowa Nr 8 w Paniowach, do której uczęszczają również dzieci ze Śmiłowic ma swoją stronę internetową:

www.sp8mikolow.pl

Zapraszamy do jej odwiedzin. Uczniowie przygotowali i wydali w styczniu pierwszy numer gazetki szkolnej "Naszym Zdaniem". Można ją obejrzeć klikając w obrazek poniżej, lub na stronie szkoły. Życzymy dzieciom wytrwałości i wiele kolejnych numerów ich pisma.

Naszym Zdaniem 01

Jeżeli ktoś chce się skontaktować z redakcją gazetki, to może wysłać maila na adres podany poniżej. Można się w ten sposób zapisać również na newsletter.

redakcja.naszymzdaniem@gmail.com

gmbJesteś

gościem na tej stronie
od 2 lutego 2013 r.


Reklama Reklama Reklama
Administrator strony

Copyright © 2013 gmb. All Rights Reserved.