roku.

  
Śmiłowice herb

AKTUALNOŚCI


5 grudnia 2021

Święty Mikołaj w ŚmiłowicachMikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach Mikołaj w Śmiłowicach
Sołtys z Radą Sołecką.
Józef Świerczyna


1 grudnia 2021

Mamy kładkę


Prowizoryczna niebezpieczna tzw. kładka została zdemontowana przez właściciela terenu. Po uzyskaniu zgody na montaż nowej od właściciela terenu przy przychylności władz Gminy, a szczególnie pana Viceburmistrza Mateusza Handel zamontowano na potoku dzielącego os. Sielanka oraz Siedlisko od ul. Jesionowej nową bezpieczną kładkę.

Utwardzono dojścia do przejścia i jest w miarę bezpiecznie. Chcę zaznaczyć, że teren jest własnością dewelopera i Gmina bez jego zgody nie może inwestować w żadną infrastrukturę.


Nowa kładka Nowa kładka Nowa kładka Nowa kładka Nowa kładka Nowa kładka Nowa kładka
Sołtys z Radą Sołecką.
Józef Świerczyna


30 listopada 2021

Pieczenie świątecznych pierników


Panie z KGW zapoczątkowały przygotowania do świąt. Razem z dziećmi z świetlicy środowiskowej piekły i dekorowały pierniki świąteczne. Tradycje trzeba kultywować, a kto jak nie Panie z KGW potrafią to najlepiej!


Świąteczne pierniki Świąteczne pierniki Świąteczne pierniki Świąteczne pierniki Świąteczne pierniki Świąteczne pierniki
Sołtys z Radą Sołecką.
Józef Świerczyna


14 listopada 2021

Zespół regionalny "Mikolowianki" w OSP Śmiłowicowice


W niedzielę 14. listopada wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, legionowych i powstańczych z zespołem regionalnym "Mikołowianki" uczciliśmy 103 rocznicę Niepodległeglosci Polski. Dziękuję serdecznie wszystkim Panią z zespołu "Mikołowianki" oraz wszystkim uczestnikom spotkania za miłe spędzenie niedzielnego popołudnia.


Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości Dzień Niepodległości
Z uszanowaniem Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


28 października 2021

Posiedzenie Rady Sołeckiej


Protokół RS (130 kB) Protokół RS (111 kB)

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


15 października 2021

Nasz projekt na Budżet Obywatelski 2021


Budżet Obywatelski(48 kB)

Miło nam poinformować, że w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021, z naszego sołectwa mamy jeden projekt - Zakup sprzętu dla OSP Śmiłowice

Zakup tego sprzętu usprawni działanie naszych dzielnych strażaków.

Nie ma się co zastanawiać. ODDAJ SWÓJ GŁOS NA NASZ PROJEKT i namów innych mieszkańców Mikołowa, aby też poparli ten projekt. PAMIĘTAJ PROJEKT 14/2021


Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


14 października 2021

Kapliczka jak nowa


Jak miło napisać parę słów o ludziach Wielkiego Serca i Dobrej Woli, a takim jest w Sołectwie Śmiłowice Pan Piotr Boguszewski. Nasza KAPLICZKA - ikona Sołectwa - została wybudowana w stylu barokowym. Rok powstania jest bliżej nieznany. Obecnie została gruntownie odrestaurowana. Pracę te bezinteresownie wykonał Pan Piotr Boguszewski z pracownikami swojej firmy. U szczytu dachu umieszczony jest czynny dzwon który ma piękny melodyjny dźwięk. To nie pierwsza taka inicjatywa Pana Piotra, który potrafi zadbać o miejscowe zabytki. Rownież angażuje się w pracach remontowych przy naszym kościele Parafialnym. W imieniu Mieszkańców serdecznie dziękuję Panie Piotrze za troskę i zaangażowanie w pracach przy naszych lokalnych zabytkach.


Kapliczka Kapliczka Kapliczka Kapliczka
Sołtys z Rada Sołecka.
Józef Świerczyna


14 października 2021

Ulica Miodowa będzie przejezdna!


Na ukończeniu są prace na ulicy Miodowej która prowadzi do nowych domków oraz gminnych działek budowlanych .


Remont ul. Miodowej Remont ul. Miodowej Remont ul. Miodowej Remont ul. Miodowej
Sołtys z Rada Sołecka.
Józef Świerczyna


9 października 2021

Grzybobranie


Zorganizowany przez Radę Sołecką wyjazd turystyczny połączony z grzybobraniem przeszedł do historii.

9.10.2021 w przepięknej miejscowości Klekotna oraz Kocury i pięknej jesiennej pogodzie mieszkańcy Sołectwa spędzili sobotę. Mimo słabych zbiorów druga część spotkania była wspaniała. Wypoczynek na łonie natury wśród życzliwych sobie ludzi również z sąsiednich Sołectw jest wpisany w plan pracy RS. Dziękuję Panu radnemu Remkowi za zaangażowanie się w organizację wyjazdu.


Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


18 września 2021

Dzień sportu 2021


Tradycyjnie jak co roku, 18.09.2021 mieszkańcy sobotnie popołudnie spędzili na sportowo. Rada Sołecka zgodnie z rocznym planem pracy zorganizowała sportowe spotkanie mieszkańców. Dyscypliną wiodącą byly mecze piłki nożnej o puchar Rady Soleckiej. Cztery drużyny rywalizowały z sobą w systemie każdy z każdym. Dla milusińskich były gry i zabawy oraz przeciąganie liny.

Panie z KGW czestowały napojami, kiełbasą z grila oraz słodyczami wszystkich biorących udział w tak pięknym sportowym spotkaniu pokoleń. Nawet niepewna pogoda była dla nas życzliwa. Dziękuję wszystkim za przybycie oraz za pomoc w organizacji.


Dzień sportu Dzień sportu Dzień sportu Dzień sportu Dzień sportu Dzień sportu Dzień sportu
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


13 września 2021

Dziarscy i pozytywnie zakręceni


Zajęcia fotograficzne, "elementarz wolontariatu", zajęcia ruchowe, umysłowe, kurs udzielania pierwszej pomocy, wyjazdy krajoznawcze, spotkanie podkreślające regionalne walory naszych sołectw i dzielnicy, to namiastka tego co dzieje się w mikołowskich sołectwach w ramach projektu "Dziarski Senior" współfinansowanego z budżetu Miasta Mikołowa, a prowadzonego przez Fundacja Zakątek Pokoleń.

13 września odbyło się spotkanie integracyjne dla seniorów ze wszystkich sołectw, w których realizowane są cotygodniowe zajęcia. Do ogrodu Lodziarnia "Sonia" Tradycyjne lody w Borowej Wsi przyciągnęła obecnych nie tylko biesiadna atmosfera, pyszne jedzenie, ale przede wszystkim... ludzie. Uśmiechnięci, mili i życzliwi.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom zapału i energii. Jesteście wspaniali.


Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy Aktywni seniorzy
Iwona Spychała-Długosz
Zastępca Burmistrza Mikołowa


10 września 2021

Krzyż na naszym cmentarzu


25 lat minęło jak Druhowie z OSP zamontowali wykonany przez śp. Szczepanka a poświęcony przez śp. proboszcza Jarząbka KRZYŻ na terenie cmentarza w Śmiłowicach.

Niestety czas zrobił swoje i wymiana na nowy nieunikniona.


Krzyż na cmentarzu Krzyż na cmentarzu Krzyż na cmentarzu
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


7 września 2021

Aktywność naszych seniorów


Nasi Seniorzy, którzy biorą udział w zajęciach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Zakątek Pokoleń spędzili piękny pogodny wtorek na wycieczce.

Przy wspaniałej pogodzie 7.09.2021r rankiem grupa naszych seniorów razem z seniorami z Bujakowa, Borowej Wsi, Mokrego oraz Paniów - razem 50 osób - wyjechała na całodniową wycieczkę. Program obejmował w Tarnowskich Górach zabytkową kopalnię srebra, wycieczkę statkiem po Kanale Gliwickim oraz zwiedzanie terenów jak i Sanktuarium w Rudach Raciborskich. Program był bardzo trafiony, nikomu się nie nudziło a wrażeń mamy na caly rok.

W każdy wtorek w sali OSP Śmiłowice odbywają się zajęcia dla naszych seniorów prowadzone przez specjalistów w rozmaitych tematach.

Chętnych seniorów prosimy o dołączenie do nas, naprawdę to nic nie kosztuje a nasze zdrowie i kondycje tylko zyska.


Seniorzy na wycieczce Seniorzy na wycieczce Seniorzy na wycieczce Seniorzy na wycieczce Seniorzy na wycieczce Seniorzy na wycieczce
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


2 września 2021

Protokół z zebrania Rady Sołeckiej


Protokół RS (98 kB) Protoków RS (50 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


28 sierpnia 2021

Nowa nazwa ulicy


Nowa ulica (37 kB) Nowa ulica - SOKOLA (43 kB) Nowa ulica - SOKOLA (75 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


24 sierpnia 2021

Dożynki Wiejskie 2021 za nami!


Były to piętnaste Dożynki Wiejskie oraz piętnaście lat nieprzerwalnej służby sołtysa Józefa Swierczyny Mieszkańcom Sołectwa Śmiłowice .

21 sierpnia o godz 1600 Mszą Św. dziekczynną rozpoczęliśmy nasze coroczne dożynki. Przy pięknej letniej pogodzie Korowód Dożynkowy przeszedł po mszy z kościoła na teren rekreacyjno-sportowy przy ul. Gliwickiej 102, gdzie odbyła się część oficjalna oraz rozrywkowa dożynek. Całą ceremonię uświetnił tym razem Zespół Regionalny Mikołowianki. Starostami dożynek byli państwo Sonia i Paweł Burakowscy, którzy uprawiają w sołectwie największy areał rolny.

Sołtys przywitał zaproszonych gości między innymi Pana Burmistrza Stanisława Piechulę, zastępcę Panią Iwonę Spychała Długosz, przewodniczącą Rady Miasta Panią Katarzynę Syryjczyk Słomską, zastępcę Pana Remigiusza Kuś, Ks.Proboszcza, Panią dyrektor szkoły Karinę Szołtysek, wszystkich Rolników, Ogrodników oraz Działkowców. Szczególnie serdecznie przywitał naszych nowych mieszkańców oraz wszystkich uczestników dożynek.

Panie z KGW częstowały grochówką oraz kołoczem. Zostały wręczone wyróżnienia mieszkańcom najładniej zadbanych posesji w konkursie Rady Sołeckiej. Nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym czuwali strażacy z OSP, a do tańca przygrywał do godz 2400 zespół Duo-Taxi. Dziękuję Panu Radnemu za przygotowanie pięknych powozów dożynkowych oraz ciągników zabytkowych, które upiększyły nasze dożynki. Zainteresowani mogli powozem dożynkowym w formie wycieczki zwiedzać sołectwo. Dziękuję Paniom z KGW, Strażakom, Radzie Sołeckiej oraz mieszkańcom za pomoc w organizacji corocznych dożynek.


Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


15 sierpnia 2021

To już 15 lat naszego Sołtysa


Miło mi poinformować że 15 sierpnia o godz 18.35 mija 15 lat służby Mieszkańcom moich KOCHANYCH ŚMIŁOWIC!!!!!!!

Dziękuję z obdarzenie mnie tak dużym zaufaniem przez tyle lat.

Jesteście Mili, Sympatyczni i Życzliwi dlatego z szacunku dla WAS zawsze będę dbał o NASZĄ wspólną małą OJCZYZNĘ KTÓRA ZWIE SIĘ ŚMIŁOWICE!!!!!!


15 lat Sołtysa (50 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


14 sierpnia 2021

Następna inwestycja zakończona


Następna inwestycja zakończona. Ażeby zabezpieczyć teren przed dewastacja terenu rekreacyjno-sportowego przez dzika zwierzynę postanowiliśmy estetycznym zielonym ogrodzeniem otoczyć cały ten obiekt. Zwracam się do Mieszkańców ażeby nie dopuścić do następnych dewastacji terenu o zamykanie za sobą bramek.

Z góry Państwu Dziękuję.

Tak dla informacji Rolnik sąsiadujący z naszym terenem w tym roku nie potrzebował kombajnu. Prace za niego dokładnie wykonały DZIKIE SWINIE. Z pola nie zebrał ani kilograma owsa.

Pozdrawiam wakacyjne i zapraszam na Dożynki Wiejskie.


Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja Inwestycja
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


16 lipca 2021

Protokół z zebrania Rady Sołeckiej


Protokół RS (86 kB) Protoków RS (86 kB) Protoków RS (49 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


16 lipca 2021

Paczkomat w Śmiłowicach

I mamy to!!

Po dwóch latach starań udało się!! Jednak warto być upartym a zarazem grzecznym i miłym i w ten sposób przekonałem przedstawiciela firmy pana Adama o dobrym miejscu na zamontowanie urządzenia.Dziekuje Panu Jozkowi szefowi sklepu za zgodę na montaż urzadzenia na jego terenie.

Pozdrawiam paczkomatowcow!.


Paczkomat Paczkomat Paczkomat Paczkomat Paczkomat
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


14 lipca 2021

Melioracja rowów w Sołectwie Śmilowice

Spółka Wodna Czerwionka Leszczyny na wniosek mieszkańców należących do Spółki Wodnej zrealizowala I etap melioracji rowów w Sołectwie Smilowice. W związku z nawałnicami jakie często nas atakują przepustowość rowów to rzecz podstawowa ażeby uniknąć większych podtopień.

Dziękuję Członkom Spółki Wodnej za wpłatę składki na działalność statutawa oraz władzom Gminy za dofinansowanie kosztów melioracji.

W rezerwie zostały finanse na melioracje 150 mb. W II półroczu na pracę melioracyjne wpłyną środki z Wojewodztwa.


Melioracja rowów Melioracja rowów Melioracja rowów Melioracja rowów Melioracja rowów
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


8 lipca 2021

Ciag dalszy spraw budowy zespołu hal magazynowo-produkcyjno-usługowych przy ul. Gliwickiej

Pismo Burmistrza Łazisk Górnych


Budowa 1 (103 kB) Budowa 2 (28 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


5 czerwca 2021

Sołecki Dzień Dziecka 2021!!!

Nareszcie poluzowanie obostrzeń wirusowych to i nawet pogoda od godz 13.00 w sobotę była cudowna, co wcale rano na to nie wskazywało. Za budynkiem remizy OSP zorganizowaliśmy po roku przerwy imprezę z okazji Dnia Dziecka. Był pokaz sprawnościowy sekcji bojowej pierwszej drużyny oraz sekcji młodzieżowej OSP. Obie te drużyny w tym roku na zawodach Miejskich zdobyły l miejsca. Był zamek dmuchany, balony, strzelnica dla dzieci jak i dorosłych, przejażdżka powozem dożynkowym po terenach zielonych naszych rolników - który prowadził sam właściciel - zabytkowym ciągnikiem nasz radny Remek, gry i zabawy z nagrodami prowadzone przez Panią Wiesię - kierownika naszej swietlicy środowiskowej, napoje, słodycze oraz kiełbaski z różna przygotowane przez nasze panie z KGW. A wszystko to było nieodpłatnie jako prezenty dla naszych milusińskich i ich opiekunów od Rady Sołeckiej ! Za pięknie namalowane obrazy w konkursie z okazji dnia strażaka ich wykonawcy zostali wyróżnieni nagrodami. I w tak pięknej atmosferze zakończyliśmy spotkanie z naszymi dziećmi z okazji ich święta.Dziekuje wszystkim za pomoc w organizacji spotkania.


Fotorelację z tego cudownego dnia możecie zobaczyć poniżej :

Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021 Dzień dziecka 2021
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


2 czerwca 2021

Aleja Kasztanowa - ulica Reta Smiłowicka to oczko w naszej głowie.

Uspokajam mieszkańcówcow, że żadnych wycinek nie będzie za wyjątkiem planowanej kosmetyki przez naszych pracowników ZUK.


Drzewa 1 (108 kB) Drzewa 2 (24 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


19 maja 2021

Korespondencja Mieszkańców osiedla "Sielanka" dotycząca budowy hal - teren Reta Śmiłowicka.

Pismo nr 1 (370 kB) Pismo nr 2 (221 kB) Pismo nr 3 (308 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


11 maja 2021

Przy ulicy Jesionowej 2 powstanie paczkomat.

         Po długo przedstawianych argumentach przekonaliśmy przedstawiciela firmy Inpost o zasadności instalacji urządzenia w rozbudowującym się wszeż i wzdłuż Sołectwa Śmiłowice. Argumenty, które przedstawiliśmy okazały się skuteczne.

                    W piątek 16.04.2021 przedstawiciel firmy pan Adam był obecny w sołectwie
i potwierdził montaż urządzenia. Czas montażu to około półtora miesiąca od podpisania umowy. Urządzenie zostanie zainstalowane obok skrzynki Poczta Polska na terenie właściciela sklepu spożywczego przy ulicy Jesionowej 2 pana Józefa Długaj. Lokalizacja spełnia wszystkie warunki, jakie dyktuje operator. Sołtys serdecznie dziękuje właścicielom za wyrozumiałość oraz udostępnienie terenu. W związku z montażem dużej ilości urządzeń na terenie Śląska, czas realizacji potrwa do około półtora miesiąca.

Pozdrawiam mieszkańców.
To czasu nie marnujemy!
paczkomat (50 kB)

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


7 maja 2021

A w Śmiłowicach nowa inwestycja ukończona

                        Choć wiosna zimna i kapryśna  to czasu nie marnujemy!

                Na nowym oraz wokół nowego parkingu przy ulicy Jesionowej Panowie z Zakładu Usług Komunalnych  pod okiem naszej Pani Ogrodnik zakończyli prace związane nasadzeniem zieleni.

                Dla poprawy bezpieczeństwa wykonaliśmy przejście z parkingu przez ulice Jesionowej do chodnika.

Odmalowano wszystkie znaki poziome na jezdni.

                   Przy wjeździe w ulicę Jesionowa zostały umieszczone w bardzo widocznym miejscu znaki regulując ruch w tym rejonie. Zamyślonym i zakochanym przypominamy ze na całym terenie obowiązuje maksymalna szybkość do 30 km/godz. , wjazd samochodów o całkowitym ciężarze do 7 ton oraz za wyjazdem z parkingu obowiązuje pierwszeństwo reguły prawej reki.

                       Kierowców  zachęcamy do parkowania samochodów na nowym parkingu i w miarę możliwości prosimy kierowców o nie niszczenie zieleni w pasie drog Gminnych na całym terenie Osiedla szczególnie mamy na uwadze tzw. samochody „Transity" które parkują pod domami na zieleni .


Nowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking
Serdecznie pozdrawiamy naszych Mieszkańców i życzymy miłego wypoczynku w zdrowiu przez cały obecny weekend.
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


3 kwietnia 2021

Życzenia Wielkanocne

wielkanoc_2021_soltys (44 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


29 marca 2021

Protokół z posiedzenia Rady Sołeckiej w Śmiłowicach
- 26 marca 2021 r.

20210326_protokol_3_01 (114 kB) 20210326_protokol_3_02 (165 kB) 20210326_protokol_3_03 (45 kB) 20210326_reta1 (126 kB) 20210326_reta2 (89 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


26 marca 2021

Reta Śmiłowicka - plany zagospodarowania cd
zebranie Rady Sołeckiej

20210326_reta (142 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


23 marca 2021

Reta Śmiłowicka - plany zagospodarowania cd

20210323_reta1 (137 kB) 20210323_reta2 (189 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


23 marca 2021

Protokół ze zdalnie - korespondencyjnego sprawozdawczego zebrania wiejskiego za 2020 rok

20210323_protokol (135 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


17 marca 2021

Reta Śmiłowicka - plany zagospodarowania cd

20210317_reta1 (120 kB) 20210317_reta2 (159 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


9 marca 2021

Posłowie tez czasami pamietają o sołtysach!

2021_zyczenia_soltysowi (75 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


2 marca 2021

Protokół z posiedzenia Rady Sołeckiej w Śmiłowicach
- 26 lutego 2021 r.

20210302_protokol_2_01 (215 kB) 20210302_protokol_2_02 (204 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


1 marca 2021

Reta Śmiłowicka - plany zagospodarowania

20210301_reta1 (121 kB) 20210301_reta2 (196 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


21 lutego 2021

W naszym Sołectwie mieszkańcy żyją długo!!!

Mieszkanka Sołectwa Śmiłowic Pani ANNA NOWAK 18 lutego ukończyła 100 lat życia

Delegacja Rady Sołeckiej w składzie: Pani sekretarz Alina Kalisz Dunia, radny Rady Sołeckiej Roman Kołodziej oraz Sołtys Józef Świerczyna uczestniczyła w dniu 21.02.2021 o godzinie12.00 w Dziękczynnej Mszy Świętej z okazji SETNEJ ROCZNICY URODZIN. W imieniu wszystkich MIESZKANCOW JUBILATCE PZEKAZANO ZYCZENIA, KOSZ PEŁEN SŁODYCZY ORAZ BUKIET KWIATOW życząc W TAK DOBREJ KONDYCJI następnych JUBILEUSZY.!!!

100 lat Pani Anny Nowak 100 lat Pani Anny Nowak100 lat Pani Anny Nowak 100 lat Pani Anny Nowak
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


20 lutego 2021

Spółka wodna i melioracja

To dzięki płaconym przez Państwa składkom, dotacji Gminy i z Województwa większość rowów mamy zmeliorowanych. Zachęcam do wpłacenia składki za 2021rok.Obecnie pracę wykonuje Związek Spółek Wodnych Czerwionka Leszczyny.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


17 lutego 2021

Niszczenie (wyburzanie) Schronu Bojowego Obszaru Warownego Śląsk

2021_schron (67 kB)
Autorem filmu jest:
Łowca Fantów Śląska Grupa Eksploracyjna
https://www.youtube.com/channel/UCOrnDk5IHgXfeZgQjOB0YUQ

Oświadczenie Starosty Mikołowskiego

2021_schron1 (36 kB)

W związku z przystąpieniem przez władającego nieruchomością na cele budowlane w dniu 11.02.2021r. do prac wyburzeniowych schronu przy ul. Gliwickiej w Śmiłowicach oświadczam, co następuje.

Schron przy ul. Gliwickiej w Śmiłowicach, w dniu przyjęcia zgłoszenia, nie był wpisany do rejestru zabytków. Dopiero, w godzinach wieczornych dnia 12.02.2021r., na stronie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawiła się informacja o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania do rejestru zabytków schronu bojowego będącego elementem Pododcinka "Śmiłowice" Odcinka "Mikołów" Obszaru Warownego „Śląsk". Zgodnie z obowiązującym od 9 września 2017 r. przepisem art. 10a ustawy z dn. 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Zakaz ten dotyczy także robót budowlanych objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie. Należy również przypomnieć, iż przedmiotowy obiekt nie jest wskazany w „Wykazie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 30.11.2010r.” do ujęcia w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Właściciel nieruchomości, na terenie której znajduje się schron przy ul. Gliwickiej w Śmiłowicach zgłosił ten obiekt do rozbiórki dnia 16.11.2020 roku. Starosta, jako Organ Administracji Architektoniczno – Budowlanej zbadał przedmiotową sprawę, co zostało przedstawione w sposób szczegółowy powyżej, a nie znalazłszy możliwości ochrony niniejszego schronu przyjął zgłoszenie bez sprzeciwu, zgodnie z art. 31 ust. 2 Ustawy Prawo Budowlane. Tutaj należy wskazać, iż w dniu podjęcia niniejszego rozstrzygnięcia, schron bojowy przy ul. Gliwickiej nie był chroniony poprzez żadną z możliwych form ochrony zabytków. W świetle obowiązujących przepisów prawa, Organ Administracji Architektoniczno – Budowlanej nie mógł wydać innego rozstrzygnięcia. Starosta Mikołowski nie odpowiada za zaniedbania organów, które są predysponowane do ochrony zabytków. Art. 39 ust. 3 Ustawy Prawo Budowlane wyraźnie wskazuje, iż tylko w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów nie wpisanych do Rejestru Zabytków, a ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno – budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Wobec sytuacji jaka zaistniała, słusznym byłoby poddanie ochronie całej linii fortyfikacji schronów bojowych w Obszarze Warownym „Śląsk” na terenie Powiatu Mikołowskiego. W tym celu Burmistrz Mikołowa mógłby przyjąć Zarządzenie o wpisie do Gminnej Ewidencji Zabytków, ujmując w nim wszystkie schrony bojowe znajdujące się w obszarze Gminy Mikołów lub Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków mógłby wszcząć postępowania w sprawie wpisów do rejestru zabytków w przypadku wszystkich, występujących w tym obszarze, tego typu obiektów. W lutym 2021 do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego został wpisany zespół fortyfikacji Obszaru Warownego „Śląsk” – Pododcinek „Wyry”, Odcinka „Mikołów”, na terenie miejscowości Wyry, w skład którego wchodzą dwa schrony bojowe. Starosta Mikołowski sugeruje, iż w tym procesie dużą rolę mogą odegrać organizacje społeczne, które w swoich statutach mają wpisane jako cel ochronę dziedzictwa kulturowego obszaru Powiatu Mikołowskiego.

Starosta Mikołowski, któremu również leży na sercu los zabytków w Powiecie Mikołowskim uważa, że bardzo dobrze się stało, iż na ten moment prace wyburzeniowe schronu przy ul. Gliwickiej zostały wstrzymane z racji obowiązujących przepisów prawa, dzięki wszczęciu postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków w trybie natychmiastowym.

gmb

10 lutego 2021

No i mamy zimę!


W związku z licznymi zapytaniami informuje Mieszkańców Sołectwa Śmiłowice odnośnie odśnieżania


Zimowe obowiązki właścicieli posesji. Co musisz wiedzieć?

Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. W przeciwnym razie grozi mu grzywna. Musi odśnieżyć i zlikwidować lód również z bramy i podwórza swojej posesji, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie. Natomiast odgarnięty śnieg musi składować w miejscu, w którym nie powodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.

Takie same obowiązki ciążą na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nią władają.

Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jest położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika wówczas, gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości, lecz dzieli go od niej pas trawnika. Wtedy obowiązek usuwania z niego śniegu ciąży na gminie. Jeżeli na chodniku znajduje się przystanek komunikacyjny, płatny postój albo miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów, to wówczas obowiązek uprzątnięcia ich ciąży na firmach, które je użytkują.

Według art. 5 USTAWY z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

20210210_zima (90 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


8 lutego 2021

Zwracaliśmy się do ekspertów z GDDKiA ...

Zwracaliśmy się do ekspertów z GDDKiA o zbudowanie tych barierek ażeby oddzielały drogę DK44 od chodnika ale inżynierowie mądrzejsi od Sołtysa zabudowali oddzielając chodnik od rowu. Nie powiem ich pomysł też chroni jak na bani idzie ktoś żeby nie wpadł do rowu. Wczoraj kierowca nie wyhamował i zatrzymał się na barierce i sygnalizatorze. Na szczęście nikt nie przechodził. A gdyby była zabudowana od strony DK 44 to spełniałaby wymogi bezpieczeństwa pieszych. Muru głową nie przebijesz, były pisma do dyrekcji, informacje w prasie i co i nic, dalej oni mają rację!!!

20210208_gddkia01 (122 kB) 20210208_gddkia02 (148 kB)

Pismo tej treści zostało skierowane do GDDKiA natychmiast po zamontowaniu tych pułapek natomiast odpowiedź była negatywna. Zdaniem zarządcy drogi wszystko jest OK.

20210208_gddkia (142 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


8 lutego 2021

Składka na Spółkę wodną

Zwracamy sie z apelem do mieszkańców Sołectwa o wpłacenie składki na działalność statutowa Spółki Wodnej która zostanie w całości wykorzystana na melioracje rowów sołeckich.

2021_spolka_wodna (169 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


24 stycznia 2021

Protokół z posiedzenia Rady Sołeckiej w Śmiłowicach - 22 stycznia 2021r.

2021_protokol_1_01 (135 kB) 2021_protokol_1_02 (180 kB)2021_protokol_1_03 (135 kB) 2021_protokol_1_04 (40 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


14 stycznia 2021

Następna inwestycja w Sołectwie Śmiłowice oddana do użytku

W dniu 11.01.2021, dokładnie na dzień przed atakiem zimy w pięknej słonecznej pogodzie został oddany przez wykonawcę do użytku nowy parking.

Parking zlokalizowany jest przy ulicy Jesionowej za placem zabaw. Mieści bardzo wygodnie 33 samochody w tym 2 dla osób sprawnych inaczej. Jest oświetlony oraz odwodniony. Jak pogoda pozwoli to pani ogrodnik upiększy obejście oraz wysepkę na parkingu w nasadzenia zieleni oraz parking wyposażymy w kosze na śmieci. Docelowo chodnik który prowadzi z parkingu będzie miał przejście wyznaczone przez ulicę Jesionowa do chodnika przy tej ulicy. Parking przygotowany jest na pojazdy osobowe. Zachęcam mieszkańców do korzystania z parkingu i nie stawiania samochodów na poboczach zielonych szczególnie podczas uczestnictwa w ceremoniach kościelnych. Jestem wdzięczny władzom miasta oraz radnemu Remigiuszowi Kusiowi za poparcie inicjatyw Rady Sołeckiej oraz ich realizację.

Nowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parkingNowy parking Nowy parking

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia Naszym Mieszkańcom.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


ARCHIWUM

Aktualności 2020

Aktualności 2019

Aktualności 2018

Aktualności 2017

Aktualności 2016

Aktualności 2015

Aktualności 2014

Aktualności 2013booked.net

Jesteś

gościem na tej stronie
od 2 lutego 2013 r.


Reklama ReklamaReklama
Administrator strony

Copyright © 2021 lebmar. All Rights Reserved.