roku.

  
Śmiłowice herb

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

16 listopada 2013

Zawody piłki siatkowej OSP powiatu mikołowskiego w Gostyni

Nasza drużyna wzięła udział w Zawodach Piłki Siatkowej Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu mikołowskiego, które odbyły się 16 listopada 2013 w Gostyni, na sali sportowej tamtejszego gimnazjum. Udział w rozgrywkach finałowych wzięło pięć drużyn: nasza OSP Śmiłowice, OSP Gardawice, OSP Wyry, OSP Gostyń, OSP Jaśkowice.

Impreza sportowa rozpoczęła się punktualnie o godzinie 900 uroczystą zbiórką zgromadzonych zawodników, zaproszonych gości i kibiców. Otwarcia zawodów dokonali i zarazem serdecznie wszystkich przywitali Przewodniczący Rady z Gostyni, oraz Zastępca Prezesa Oddziału Powiatowego OSP w Mikołowie Józef Świerczyna. Nasz team rozpoczął rozgrywki od meczu z obrońcą tytułów mistrzowskich ostatnich lat czyli z drużyną OSP Gostyń. Pierwszy set niestety przegraliśmy. Nagle nasi zawodnicy odrodzili się i zaczęli grać z minuty na minute coraz lepiej. Po ciężkim i bardzo zaciętym boju wygraliśmy całe spotkanie 2-1. Drugi mecz również był bardzo trudny, gdyż graliśmy z bardzo wymagającym przeciwnikiem - z drużyną OSP Gardawice, ubiegłorocznymi wicemistrzami. Mecz był zacięty i wyrównany, nasi zawodnicy grali jak prawdziwi zawodowcy, a przeciwnik ciągle się odgryzał. Pierwszy set przegraliśmy 20 - 18. Następne dwa wygraliśmy kolejno 17-15 i 16 - 14. Teraz mieliśmy na koncie dwa zwycięstwa. Następne dwa mecze nasi zawodnicy grali już koncertowo, nie dając innym żadnych szans. Wygrali po 2 - 0 z OSP Jaśkowice i OSP Wyry. Tak nasza drużyna stała się nieoczekiwanie zwycięzcą całych zawodów. Radości i wiwatom nie było końca, tak wśród ekipy siatkarzy jak i kibiców. W przerwach między rozgrywkami można było się posilić pysznym bigosem i napić ciepłej kawy lub herbaty, jak i zimnych napoi. Tu duży ukłon w kierunku organizatorów.

Na zakończenie podziękowano zawodnikom i gościom oraz podsumowano zawody, wręczono nagrody, puchary i dyplomy. Dokonali tego Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Mikołowie Sławomir Bijak, Zastępca Józef Świerczyna, oraz Przewodniczący Rady Gostyń. Puchar dla naszej zwycięskiej drużyny odebrał kapitan Kazimierz Malejka przy chórze wiwatów i oklasków. Za najlepszego zawodnika, a zarazem najaktywniejszego uznano naszego atakującego Michała Malejkę. Imprezę zakończono wspólnym zdjęciem. Atmosfera zawodów była wspaniała a my wszyscy wróciliśmy w świetnych humorach do domów.

Skład "złotej"drużyny:
 • Mariusz Dawid - kierownik oraz trener,
 • Kazimierz Malejka - kapitan,
 • Michał Malejka,
 • Jakub Piwowarski,
 • Karol Kamiński,
 • Dominik Białek,
 • Adam Błaś,
 • Marcin Kalisz,
 • Magdalena Pisarska
 • Magdalena Tyrała
(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)
Mariusz Dawid

14 września 2013

Nasi strażacy na zawodach sportowo - pożarniczych w Mokrem - szczebel powiatowy !!!

W sobotę 14 września 2013 roku nasza drużyna z grupy A mężczyźni z OSP Śmiłowice wraz z młodzieżową wzięły udział w powiatowych zawodach sportowo - strażackich w Mokrym. Na zbiórkę przed remizą o godzinie 8.00 zgłosili się wszyscy zawodnicy w bardzo dobrych i bojowych nastrojach. Nawet pogoda się poprawiła mimo, że godzinę wcześniej jeszcze padał obfity deszcz. Później samochodami bojowymi oraz osobowymi, pod przywództwem Sołtysa Józefa Świerczyny oraz Komendanta Henryka Kamińskiego, dojechaliśmy na miejsce do Mokrego na stadion piłkarski "Orła" Mokre. Tam przygotowaliśmy się do zawodów i pozapinaliśmy na przysłowiowy "ostatni guzik".

Wszystko zaczęło się oficjalną zbiórką zgromadzonych drużyn biorących udział w zawodach oraz gości i sędziów zawodów. A była wtedy godzina 9.00. Wszystkich przywitali i otwarcia dokonali Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Mikołowie Sławomir Bijak, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie Dariusz Witkiewicz oraz Starosta Henryk Jaroszek wraz z innymi zaproszonymi "oficjelami" i gośćmi. Obecnych było również wielu kibiców, którzy żywiołowo wszystkich przywitali.

Pierwsza na starcie w sztafecie stanęła nasza drużyna młodzieżowa ( jej skład został podany poniżej tekstu ), wraz z innymi w tym wieku. Wystartowali brawurowo, nie oszczędzając się i wzajemnie dopingując. Dali z siebie wszystko i część siebie zostawili na torze. Wypadli dobrze zajmując po tej konkurencji 2 miejsce, po drużynie z Mikołowa.

eraz przyszedł czas na sekcje bojowe Ochotniczych Straży Pożarnych, a w tym i naszą w pełnym składzie ( podanym poniżej tekstu ), oczywiście również w sztafecie połączonej z pokonywaniem przeszkód. Nasi wystartowali jako trzeci , a w tym czasie gorąco dopingowali im zgromadzeni kibice. Występ był świetny w iście olimpijskim stylu, a nasi zawodnicy zostawili wiele wysiłku i potu na boisku, na którym rywalizowali. Jednak z twarzy ani na chwilę nie zniknął uśmiech. Po zakończonej pierwszej konkurencji nasza drużyna dorosłych strażaków zajmowała pierwsze miejsce z dużą przewagą czasową nad drugą drużyną z Paniów. Teraz w wyśmienitych nastrojach przystąpiły nasze obie dzielne drużyny do drugiej, osobnej, konkurencji, do umiejętności z musztry. W niej wystąpiło w sumie 20 drużyn. Z naszych pierwsza wystąpiła młodzieżówka prowadzona przez Michała Gashi, wykonała w sumie musztrę bardzo dobrze. Miała jedną tylko wpadkę. Druga wystąpiła nasza I drużyna i przeszła tor musztry bezbłędnie. W sumie zajęła w tej osobno punktowanej dyscyplinie, trzecie miejsce a młodzieżowa była w pierwszej siódemce.

Po tym nastąpiła przerwa w zawodach, w czasie której uczestnicy mogli zjeść gorący posiłek, pyszne kiełbaski z bułeczkami oraz ugasić pragnienie. Nasi dalej byli w świetnych nastrojach.

Teraz nastąpiła decydująca faza zawodów. Czyli ostatnia konkurencja tak zwana bojówka, czyli konkurencja, która bada typowe bojowe umiejętności strażackie. Znów pierwsza wystartowała młodzieżowa drużyna, która dzielnie walczyła, a każdy uczestnik dał z siebie wszystko czym dysponował i co umiał. Aż przyjemnie było patrzeć, jak walczą nawet z własnymi słabościami. Kibice to docenili głośno wiwatując i klaszcząc. Napawa to optymizmem na przyszłość, na godnych następców naszych strażaków. W sumie po całości zawodów nasza młodzieżówka zajęła zaszczytne trzecie miejsce.

Po nich wystartowali starsi. Od samego początku robili wszystko precyzyjnie, bezbłędnie oraz fachowo i bardzo szybko. Z takimi strażakami możemy czuć się bezpiecznie - mówili z boku goście i kibice. Uzyskali też jeden z najlepszych czasów. Walczyli dzielnie mając ciągle uśmiech na twarzy i nienaganną prezencję. Dzięki temu zajęliśmy w tej kategorii pierwsze miejsce w zawodach, zdobywając "złoty medal" oraz puchar.

Całość zakończyła się około 14 uroczystym pożegnaniem i wręczeniem nagród, pucharów. Wręczali je Komendanci oraz Starosta Henryk Jaroszek. Nasze puchary odebrali za III miejsce w młodzieżówce Maciej Dawid, za III miejsce w musztrze Michał Gashi, a za I miejsce w całości zawodów - nasz kapitan drużyny Robert Janeczek. Wszyscy byli szczęśliwi i chętni do dalszej "pracy" jako strażak w OSP Śmiłowice. Wiwatom i radości nie było końca. W tak wyśmienitych nastrojach wróciliśmy do Śmiłowic do remizy. A wracaliśmy głośno na sygnałach i z okrzykami dając znać mieszkańcom sołectwa i światu, że jesteśmy w tym roku najlepsi. Po tym wszystkim udaliśmy się na poczęstunek i świętowanie w tak znakomitym gronie do remizy. Za rok powtórka, a młodzież tez postara się o zwycięstwo.

Skład drużyny młodzieżowej:
 • Magdalena Pisarska,
 • Martyna Lipińska,
 • Anna Krajewska,
 • Weronika Krajewska,
 • Wiktoria Kłysz,
 • Maciej Dawid,
 • Wojciech Dawid,
 • Łukasz Chodzidło,
 • Paweł Tomala.
Skład drużyny I:
 • Robert Janeczek,
 • Piotr Szałowski,
 • Cyprian Szałowski,
 • Michał Gashi,
 • Marcin Kalisz,
 • Michał Lipiński,
 • Karol Kamiński,
 • Tomasz Kamiński,
 • Szymon Majowski.
(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)
Mariusz Dawid

22 czerwca 2013

85 lat OSP w Śmiłowicach

To już osiemdziesiąt pięć lat minęło od chwili, gdy w Śmiłowicach powstała Ochotnicza Straż Pożarna. W sobotę 22 czerwca 2013 roku odbyły się uroczystości związane z tą zacną rocznicą. Zjechały się delegacje z całego powiatu, z Państwowej Straży Pożarnej, z Samorządu Wojewódzkiego, Urzędu Województwa Śląskiego, Samorządu i Urzędu Powiatu Mikołowskiego, Urzędu Gminnego oraz Rady Miasta. Licznie zgromadzili się również sami strażacy z OSP Śmiłowice, ich rodziny, sympatycy OSP, jak też mieszkańcy sołectwa i okolic.

Wszystko rozpoczęło się uroczysta zbiórką przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiłowicach, którą prowadził wieloletni Komendant Henryk Kamiński. Po komendzie "baczność" oraz iście wojskowej musztrze, przy dźwiękach hymnu - "Mazurka Dąbrowskiego", została wciągnięta na maszt flaga.. Hołd złożyły jej poczty sztandarowe i wszyscy zebrani.

Po tym wstępie, przy muzyce marszowej orkiestry dętej, wszyscy zebrani udali się kolumną do kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Śmiłowicach na uroczystą Mszę Świętą odprawioną przez księdza proboszcza Antoniego Cebulę z okazji 85-lecia w intencji żyjących i zmarłych strażaków oraz ich rodzin z OSP Śmiłowice. Zwrócił się on do jubilatów w bardzo ciepłych słowach, podkreślając ich bezinteresowną ofiarność, prezentowanie oraz pielęgnowanie w życiu wartości chrześcijańskich, tradycje śląskich rodzin i przede wszystkim niesienie pomocy, nawet w sytuacjach zagrażających ich życiu, dbanie o sprawność i zdrowie, co powinno być przykładem dla innych, symbolem prawdziwego życia. Tuż przed mszą młodzi strażacy zapalili na cmentarzu znicze upamiętniające zmarłych strażaków.

Po mszy, uczestnicy udali się krokiem defiladowym, przy dźwiękach orkiestry górniczej, na tereny sportowe przy dawnej Szkole Podstawowej Nr 9 w Śmiłowicach, gdzie o godzinie 16.10 odbył się uroczysty apel. Najpierw ustawiły się poczty sztandarowe, potem dzieci i młodzież z drużyny strażackiej, a następnie sami strażacy z OSP Śmiłowice, innych jednostek, a za nimi rodziny i mieszkańcy. Przed sceną ustawili się zaproszeni goście i oficjele.

Wszystkich zgromadzonych na boisku szkolnym przywitał prowadzący apel Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, a zarazem radny Dariusz Gashi. Przedstawił on również w skrócie historię jednostki OSP w Śmiłowicach oraz jej teraźniejsze działania. Następnie poprosił o zabranie głosu zaproszonych gości, począwszy od przedstawicieli wojewódzkich, powiatowych, a na miejskich skończywszy. (Nazwiska gości przedstawiono poniżej niniejszego felietonu). Wszyscy prelegenci podkreślali dumną i bardzo ciekawą historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiłowicach, jej prężne działania nie tylko bojowe, czy ratownicze, ale i kulturalne, oświatowe, patriotyczne, pomocowe wszelkiego rodzaju, a nawet sportowe. Mówili o wspaniałym wyszkoleniu strażaków i ich ciągłej gotowości w dniu dzisiejszym, o ich ofiarności nawet za cenę narażania własnego życia. Podkreślali też rodzinną atmosferę jaka panuje miedzy tutejszymi strażakami , jak i mieszkańcami. Życzyli zarazem dalszych sukcesów w różnych dziedzinach działalności prowadzonej przez OSP Śmiłowice, w życiu lokalnym i dalszego kultywowania tradycji zapoczątkowanej 85 lat temu. Zostały również w tym czasie wraz z życzeniami przekazane "jubilatce" prezenty. Po przemowach w bardzo uroczysty sposób, zasłużonym i wyróżniającym się strażakom, wręczono ordery i medale. Odznaki Honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali dh Henryk Kalisz i dh Józef Świerczyna. Natomiast goście otrzymali pamiątkowe pluszaki.

Po tych oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na towarzyski gwóźdź programu strażackich obchodów, czyli festyn połączony z występami estradowymi, tańcami i darmową grochówką. W tym roku wystąpił zespół "Bernadeta Kowalska i przyjaciele". Najpierw odbył się recital zespołu, który prowadził również ciekawe zabawy dla dzieci. Potem już rozpoczęła się impreza taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych. Lwem "trawiastego parkietu" okazał się sołtys Józef Świerczyna. Miał również wielu wytrwałych naśladowców. Wszyscy tłumnie i świetnie się bawili. Impreza ta była godna obchodów 85-lecia.

Nasi goście

Na obchodach jubileuszu 85-lecia OSP Śmiłowicach obecni byli: ksiądz proboszcz Antoni Cebula; przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak; prezes Oddziału Zarządu Powiatowego OSP Sławomir Bijak; władze miejskie: burmistrz Marek Balcer, zastepcy Adam Putkowski i Adam Zawiszowski, przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Socha i sekretarz miasta Michał Pięta; z komendy Powiatowej PSP Dariusz Witkowicz i Dariusz Bujała; Prezes Honorowy Oddziału Powiatowego i Miejskiego dh Stefan Piesiu; Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Powiatu Mikołowskiego Wiesław Kawala i zastępca Komendanta Powiatowego Policji Mariusz Bondar.

Informacja o naszym jubileuszu została zamieszczona w lipcowej "Gazecie Mikołowskiej":
Jubileusz
Listy gratulacyjne, jakie otrzymaliśmy z okazji naszego jubileuszu:
Listy Gratulacyjne Listy Gratulacyjne Listy Gratulacyjne Listy Gratulacyjne Listy Gratulacyjne Zawody strażackie Bujaków
Mariusz Dawid
(Fotoreportaż z 85-lecia jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

1 czerwca 2013

Udział naszej drużyny piłkarskiej w zawodach na stadionie AKS w Mikołowie

Nasza drużyna piłkarska reprezentująca OSP Mikołów, w dużej mierze składająca się z zawodników ze Śmiłowic i okolic, wzięła udział w XVI Spartakiadzie Piłkarskiej organizowanej pod patronatem Klubu Abstynenta "Powrót" w Mikołowie na czele z Kierownikiem Tadeuszem Rosem, Urzędu Miejskiego, Starostwa i MOSiR-u w Mikołowie. Udział w niej wzięło dziewięć drużyn.

Zawodnicy nasi wraz z kierownikiem i zarazem trenerem Mariuszem Dawid przybyli na miejsce o godzinie 745 i przeszli do szatni oraz na rozgrzewkę. Zapoznali się również z samym boiskiem. Potem razem z kibicami udaliśmy się na boisko główne, gdzie Pan Rosa, Burmistrz i inni przedstawiciele lokalnej władzy uroczyście otworzyli spartakiadę. Dokonano zapalenia znicza, wciągnięto flagę i odśpiewano hymn. Sędziowie wyjaśnili sprawy regulaminowe.

Po tym wszystkim rozpoczęła się faza grupowa rozgrywek. Nasza drużyna rozpoczęła od zwycięstwa 4 : 1 nad drużyną z Pogotowia Ratunkowego i 1 : 0 nad Klubem Młodzieżowym. Przegraliśmy tylko z liderem poprzednich edycji, firmą "Zbyszko". Udało nam sie jeszcze wygrać z Pocztowcami 3 : 0. W półfinale spotkaliśmy się z wiceliderem rankingu mikołowskiego, ze Strażą Miejską. Po planowym czasie było 1 : 1 , a sam mecz był wspaniały i emocjonujący. Nasi grali jakby byli zawodowcami. O wszystkim zadecydowały rzuty karne w których przegraliśmy 2 : 3. W meczu o 3 miejsce spotkaliśmy się z Mikołowskim Bankiem Spółdzielczym . I tu nam zabrakło szczęścia. Przegraliśmy 4 : 3. Nie uznano dla nas rzutu karnego, gdy nasz zawodnik został brutalnie zaatakowany. Daliśmy z siebie wszystko, a sam wynik też był bardzo dobry, bo najlepszy na przestrzeni ostatnich lat. Po zakończonych rozgrywkach wręczono nagrody i puchary - my też dostaliśmy za 4 miejsce i dla bramkarza, który mimo że był najmłodszy najlepiej bronił. Po wszystkim w świetnych i bojowych nastrojach wróciliśmy do "domu". Za rok będziemy najlepsi - skandowali zawodnicy i kibice.

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)
Mariusz Dawid

25 maja 2013

Zawody strażackie Ochotniczych Straży Pożarnych w Bujakowie

W sobotę 25 maja 2013 roku wzięliśmy udział w corocznych, gminnych zawodach strażackich Ochotniczych Straży Pożarnych w Bujakowie, a należących do miasta Mikołowa. Ale przygotowania na pełnych obrotach zaczęły się już miesiąc wcześniej. Treningi sprawnościowe, biegowe oraz związane z umiejętnościami strażackimi i wiedzą pożarną odbywały się w Remizie przy ulicy Kawalca i jeszcze częściej na boisku przy byłej Szkole Podstawowej w Śmiłowicach. Udało nam się nawet skompletować sekcję młodzieżową - nawiasem mówiąc coraz więcej nowych dzieci i młodzieży zapisuje się do OSP w Śmiłowicach. Wszyscy z namaszczeniem trenowali i z wielką ochotą przygotowywali się do zawodów prawie do ostatniego dnia.

Zawody strażackie Bujaków Zawody strażackie Bujaków

Na zbiórkę o godzinie 8.00 przyszli wszyscy "starzy i młodzi" strażacy - zawodnicy i przygotowali cały potrzebny osprzęt. Następnie już razem na czele z Sołtysem Józefem Świerczyną i Komendantem Henrykiem Kamińskim wyjechaliśmy wozami bojowymi i innymi samochodami do Bujakowa na boisko , gdzie właśnie miały o 900 odbyć się zawody. Wszystko zaczęło się punktualnie nawet niebo się rozchmurzyło, mimo że rankiem padał jeszcze deszcz.

Zawody strażackie Bujaków Zawody strażackie Bujaków

Zgromadzone drużyny strażackie przedefilowały na środek boiska tuż przed Trybunę sędziowską, gdzie zasiadali "oficjele strażaccy" wraz z Prezesami Powiatowym i Miejskim OSP oraz Komendantem PSP z Mikołowa oraz zaproszeni goście z Urzędu Miejskiego na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Sochą oraz Starostwa Powiatowego, jak i z MOSiR-u z Kierownikiem Tkaczem. Komendanci odebrali podczas zbiórki gotowość wszystkich drużyn do zawodów w iście żołnierskim stylu. Następnie obecnych oficjalnie przywitał dh Dariusz Gaschi. Głos zabrali również Komendanci oraz Tadeusz Socha, którzy życzyli wszystkim wspaniałej zabawy, powodzenia i walki fair play. O godzinie 9.20 rozpoczęły się konkurencje.

Zawody strażackie Bujaków Zawody strażackie Bujaków

Pierwszą była sztafeta strażacka połączona z pokonywaniem przeszkód i wykonywaniem podstawowych czynności strażackich. Po "Iskierkach" wystartowała nasza drużyna młodzieżowa, w której najwięcej było nowicjuszy i dzieci. Dali z siebie wszystko i wypadli bardzo dobrze uzyskując trzeci czas i popełniając jedna pomyłkę. Po nich wystartowali w sztafecie "dorosłe" drużyny, w tym nasza i uzyskała drugi czas. Początek był więc świetny. Teraz przyszedł czas na musztrę, w której udział wzięły obie nasze drużyny młodzieżowa i dorosła. Wypadli świetnie, tym bardziej, ze ta dyscyplina była najmniej ćwiczona. Drużyna dorosła uzyskała trzecie miejsce a młodzieżowa piąte. Następnie wystartowali nasi w tak zwanej "bojówce". I tu też nasi wykazali się bardzo dużą wiedzą i umiejętnościami. To była typowo strażacka konkurencja. I tu tez bardzo dobrze się przedstawiliśmy. Dokuczyła nam tylko złośliwość rzeczy martwych, to znaczy kłopoty techniczne.

Zawody strażackie Bujaków Zawody strażackie Bujaków Zawody strażackie Bujaków

Na zakończenie wszyscy degustowali smaczną kiełbasę. Teraz przyszło czas na podsumowania. Sędziowie wnikliwie podsumowali wyniki a prowadzący Sławomir Porochoński przedstawił ostateczne wyniki, a Komendanci wraz z głównymi gośćmi wręczyli puchary i nagrody. Wśród dorosłych drużyn OSP Śmiłowice zajęła trzecie zaszczytne miejsce ( dwa pierwsze zajęły drużyny z Paniów ). W musztrze również zajęliśmy trzecie miejsce (wygrało OSP Mokre). Nasza młodzieżówka, mimo że nowicjusze, zajęła również trzecie miejsce. Impreza zakończyła się około godziny 1300. Do Śmiłowic wszyscy wróciliśmy w świetnych humorach po udanych zawodach i dalej świętowaliśmy we własnym gronie, odgrażając się , że za rok my będziemy na pierwszym miejscu.

Mariusz Dawid

(Pozostałe zdjęcia są dostępne w zakładce "Zdjęcia".)

14 maja 2013

Tegoroczne obchody Św. Floriana

Jak co roku 4 maja, czyli można rzec, że tradycyjnie, wszyscy nasi strażacy i mali i duzi, z OSP Śmiłowice, niejednokrotnie z rodzinami, wzięli udział w święcie swego Patrona i Opiekuna - Św, Floriana. Zbiórka pod remizą miała miejsce o godzinie 14. Wszyscy w mundurach lub odświętnie ubrani tryskali humorem, tym bardziej, że i pogoda dopisała, mimo wcześniejszych deszczów. Tuż przed wyjazdem wyszło nawet słońce - widocznie i Św Florian do nas dołączył. Po kilkunastu minutach wyruszyliśmy samochodami do bazyliki w Mikołowie pod wezwaniem Św. Wojciecha. Tam spotkaliśmy strażaków i osoby towarzyszące z innych jednostek OSP z Mikołowa oraz z PSP Mikołów. Najpierw ustawiliśmy się na zbiórce przed kościołem. Przywitał nas proboszcz tutejszej parafii ks. dr Mirosław Godziek. W kolumnie marszowej weszliśmy czwórkami, krokiem defiladowym, do wnętrza bazyliki na uroczystą mszę świętą w intencji strażaków i ich rodzin. W mszy uczestniczyli członkowie władz miasta z Burmistrzem Markiem Balcerem na czele, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej i innych instytucji oraz proboszcz - pastor mikołowskiej wspólnoty augsbursko - ewangelickiej.

W czasie mszy słowo do zgromadzonych skierował proboszcz kościoła pod wezwaniem Św. Wojciecha oraz pastor, którzy podkreślili służbę strażaka i jej ofiarność, jak i ważność dla całego społeczeństwa. Życzyli wytrwałości i wszelkiego dobra.

Po mszy wszyscy uroczyście wyszliśmy z kościoła i przemaszerowaliśmy przez prawie całe Centrum Mikołowa na plac apelowy znajdujący się przed nowym budynkiem PSP w Mikołowie. Przygrywała nam (od samego początku) orkiestra dęta z KWK "Bolesław Śmiały". Na początku pięknie defilowały poczty sztandarowe z poszczególnych jednostek, za nimi czwórkami sami strażacy od tych najstarszych do najmłodszych wraz z delegacjami i oficjelami naszego miasta. Pochód zamykały jadące dostojnie wozy strażackie wszelkiej maści. Przed pomnikiem "Ofiar faszyzmu" złożone zostały kwiaty i wieńce. Około godziny 1630, po przemarszu, na wspomnianym placu rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Wszystkich przywitał Prezes straży pożarnej w powiecie mikołowskim i odebrał defiladę poszczególnych jednostek. Następnie zostały wręczone ordery i medale zasłużonym strażakom. Głos zabrał również Burmistrz Marek Balcer. Po tym wszystkim uczestnicy mogli skosztować bardzo smacznej grochówki i udzielać się towarzysko. Zabawa była przednia a całe święto udane. Do Śmiłowic wróciliśmy około 18.

Mariusz Dawid

(Fotoreportaż z 04.05.2013 jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

Wielki Piątek - warta honorowa przy Bożym Grobie

[Straż honorowa]

Skład Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiłowicach
Kadencja 2011-2016 rok

[Rozmiar: 48364 bajtów]

Prezes Honorowy - Henryk Kalisz

Prezes - Dariusz Gaschi
Wiceprezes - Józef Świerczyna
Naczelnik - Henryk Kamiński
Zastępca Naczelnika - Piotr Szałowski
Sekretarz - Cyprian Szałowski
Skarbnik - Krystyna Michalska
Członek Zarządu - Karol Kamiński
Członek Zarządu - Szymon Majowski

Komisja Rewizyjna

Przewodniczący - Piotr Tabacki
Zastępca Przewodniczącego - Gabriel Kołodziej
Członek - Mateusz Sobota

Przedstawiciele do Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP R.P.
w Mikołowie z OSP Śmiłowice

Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP R.P. - Dariusz Gaschi
Wiceprezes Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP R.P. - Józef Świerczyna
Członek Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP R.P. - Henryk Kamiński
Członek Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP R.P. - Piotr Szałowski
Członek Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP R.P. - Mateusz Sobota

Członek Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP R.P. w Mikołowie

Gabriel Kołodziej

Przedstawiciele do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP R.P.
w Mikołowie z OSP Śmiłowice

Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP R.P. - Józef Świerczyna
Członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP R.P. - Dariusz Gaschi

Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP R.P. w Katowicach

Dariusz Gaschi


Sztandar OSP Śmiłowice

Sztandar OSP Śmiłowice Sztandar OSP Śmiłowice Sztandar OSP Śmiłowice Sztandar OSP Śmiłowice

Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków

Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków Dyplomy i puchary zdobyte przez strażaków


Jesteś

gościem na tej stronie
od 2 lutego 2013 r.


Reklama Reklama Reklama
Administrator strony

Copyright © 2013 gmb. All Rights Reserved.