roku.

  
Śmiłowice herb

AKTUALNOŚCI


22 grudnia 2014

Życzenia Bożonarodzeniowe

Życzenia
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


19 grudnia 2014

Spotkanie opłatkowe 2014

Dwa dni po spotkaniu dzieci ze Świętym Mikołajem, 10 grudnia 2014 roku zostało zorganizowane coroczne spotkanie opłatkowe dla seniorów sołectwa Śmiłowice. Zgromadzonych serdecznie przywitali wspólnie w gorących i świątecznych słowach Sołtys Józef Świerczyna i proboszcz ks. Antoni Cebula zapraszając wszystkich na Jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 8. Obecni byli również Prezes OSP Śmiłowice Dariusz Gaschi oraz nowy radny Remigiusz Kuś.

Po tym uroczystym przywitaniu wszyscy mogli zobaczyć piękne a zarazem bardzo oryginalne jasełka. Sam występ bardzo się podobał, a oklaskom nie było końca. Zgromadzonych gości wzruszył do głębi, a i był on pełen profesjonalizmu. Był krótko mówiąc perfekcyjny. Później proboszcz Antoni Cebula zaprosił do łamania się opłatkiem oraz do wspólnego śpiewania kolęd wraz z dziećmi. Oczywiście sam akompaniował na gitarze. W przerwach wszyscy mogli się delektować pysznym ciastem domowym i innymi smakołykami. Spotkanie było jak zwykle pełne ciepła i radości nadchodzących świąt. Na zakończenie sołtys jeszcze raz złożył świąteczne życzenia i dziękował wszystkim, którzy pomogli zorganizować to spotkanie. A wiec: ks. proboszczowi Antoniemu Cebuli, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, dzieciom z SP 8 za piękny występ.

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)
Mariusz Dawid

19 grudnia 2014

Mikołaj w Śmiłowicach

Z dwudniowym opóźnieniem, w poniedziałek 8 grudnia 2014 roku, przybył do naszych pociech zgromadzonych w remizie na tak zwanej „dużej sali” Święty Mikołaj z prezentami.

Zanim jednak się pojawił, wszystkich milusińskich wraz z ich opiekunami przywitał Sołtys Józef Świerczyna, w bardzo ciepłych słowach życzył zdrowych i wesołych świat Bożego Narodzenia. Po nim pałeczkę przejął proboszcz tutejszej parafii ks. Antoni Cebula, który poprowadził spotkanie. Następnie w tajemniczy sposób poprzez dach wszedł do zebranych na sali Święty Mikołaj, który osobiście witał się ze zgromadzonymi, a szczególnie z głównymi bohaterami dnia dziećmi do lat 12. Potem zasiadł na przygotowanym tronie i przywoływał kolejno poszczególne dzieci do siebie i wręczał bogate prezenty. One znów w podzięce śpiewały Świętemu piosenki, mówiły piękne wiersze lub śmieszne żarty. Były też dla Mikołaja piękne prace plastyczne. Nie obyło się też bez sesji zdjęciowych, co możemy sami zobaczyć w naszej galerii.

Całe spotkanie przebiegło w bardzo cudnej i przepięknej atmosferze, pełnej tajemniczości oraz radości płynących do wszystkich zaproszonych gości.

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)
Mariusz Dawid

17 grudnia 2014

Informacja Radnego Śmiłowic

remo01 (25 kB) radny01 (139 kB)
Radny Rady Miasta Mikołów
Remigiusz Kuś


7 grudnia 2014

Nowy Radny

rkus01 (32 kB)

W okręgu wyborczym nr 18 w Śmiłowicach radnym został wybrany Pan Remigiusz Kuś, który będzie pełni funkcję RADNEGO RADY MIASTA MIKOŁOWA W kadencji 2014-2018 r. Wcześniej Pan Remigiusz przez dwie kadencje był członkiem Rady Sołeckiej w naszym Sołectwie. Życzymy Panu Radnemu powodzenia oraz dobrej współpracy z Radą Sołecką oraz organizacjami społecznymi na terenie Sołectwa.


5 grudnia 2014

Pogrzeb ks. Alojzego Gorola 6 grudnia 2014 r. (sobota)

pogrzeb

1100 - Msza św. pogrzebowa w kościele pw. Matki Zbawiciela w Mikołowie (pl. Salwatorianów 2) pod przewodnictwem Bpa Jerzego Mazura SVD, Biskupa Ełckiego. Eucharystię poprzedzi nabożeństwo różańcowe. Po Mszy św. nastąpi procesja i złożenie ciała zmarłego Kapłana do grobowca zakonnego na miejscowym cmentarzu.

gmb

1 grudnia 2014

Zmarł ks. Alojzy Gorol

Z przykrością i żalem informujemy,
że w dniu dzisiejszym zmarł pochodzący z naszej parafii
ks. Alojzy Gorol
ks. Alojzy Gorol

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym.


gmb

20 listopada 2014

Podziękowania

og_35 (80 kB)
Dariusz Gaschi

11 listopada 2014

Święto Niepodległości - wywieś flagę

1111 (42 kB)
Niepodległość

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

Marcin Wolski

8 listopada 2014

Nasi siatkarze

W trzeciej dekadzie października 2014 roku nasi siatkarze związani z OSP Śmiłowice i świetlicą środowiskową w Śmiłowicach wzięli udział w dwóch turniejach siatkarskich na szczeblu gminnym i powiatowym. W tym miejscu chcieliśmy podziękować za pomoc Sołtysowi Józefowi Świerczyna, jak i samym strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiłowicach.

Pierwszym turniejem był Gminny Festiwal Piłki Siatkowej w Mikołowie zorganizowany przez MOSiR w Mikołowie, a który odbył się 18 października 2014 roku. Wzięły w nim udział drużyny z sołectw i dzielnic miasta. Rozpoczęły się one o godzinie 1600 wspólna zbiórką na parkiecie hali sportowej w Mikołowie. Zebranych gości i zawodników wraz z przybyłymi kibicami przywitał w imieniu organizatorów kierownik Marcin Tatarczyk a skład sędziowski przedstawił regulamin zawodów wraz z zasadami rozgrywek (każdy z każdym). Po tym wszystkim rozpoczęły się same rozgrywki, które stały na bardzo wysokim poziomie i były w tym roku bardzo wyrównane. Mecze były również zacięte i nasi zawodnicy toczyli równorzędne boje z lepszymi drużynami. Tak, że należą im się duże brawa. W sumie zajęliśmy piąte miejsce. Kibice również dopisali, głośno zagrzewając nasza drużynę do walki. Wszystko zakończyło się w późnych godzinach popołudniowo wieczornych. Dyplom w imieniu drużyny przyjął jej kapitan Kazimierz Malejka. Spragnieni zwycięstw, ale w dobrych humorach wróciliśmy wszyscy do domów.

Tydzień później, 25 października, nasza drużyna pojechała do Gostyni na drugie zawody siatkarskie w ramach powiatowych rozgrywek strażaków 2014 roku z Ochotniczych Straży Pożarnych na szczeblu powiatowym. Rozpoczęły się one o godzinie 900 na sali gimnastycznej tamtejszego Zespołu Szkół. Oprócz naszej drużyny z OSP Śmiłowice wzięło w tym turnieju udział jeszcze siedem drużyn: OSP Gardawice, OSP Ornontowice, OSP Wyry, OSP Łaziska Średnie, OSP Mokre, OSP Woszczyce, OSP Gostyń. Wszystkich zgromadzonych przywitał Prezes ZP ZOSP RP w Mikołowie dh Sławomir Bijak życząc udanych zawodów i walki fair play. Po nim w ciepłych słowach wypowiadali się Naczelnik OSP Gostyń dh Piotr Rzepka, Wiceprezes dh Józef Świerczyna oraz główny sponsor zawodów i zarazem radny powiatowy Pan Adam Myszor. Regulamin turnieju i sprawy organizacyjne przedstawił sędzia zawodów Pan Piotr Chrzęszczyk. Zawody rozgrywane były systemem brazylijskim. Pierwsze trzy mecze eliminacji nasza drużyna przeszła jak burza i od razu zapewniła sobie awans do półfinałów. Spotkała się tam z drużyną z OSP Gardawice, którym uległa w tajbreku po bardzo emocjonującym meczu, w którym nasi dali z siebie wszystko. W meczu o trzecie miejsce spotkaliśmy się z OSP Woszczyce, który wygraliśmy koncertowo. Zawody wygrała drużyna z OSP Mokre a drugie zajęła OSP Gardawice. Zawody zakończyły się po godzinie 1600 wspólną zbiórką i wręczeniem dyplomów i pucharów. W imieniu naszej drużyny puchar odebrał Marcin Kalisz. Zawody były wyczerpujące, ale zarazem bardzo emocjonujące. W przerwach można było się posilić pysznymi kiełbaskami, łakociami oraz ciepłymi i zimnymi napojami. Za co serdecznie dziękujemy organizatorom.

Skład naszej brązowej drużyny:
Kazimierz Malejka
Tomasz Malejka
Marcin Kalisz
Adam Błaś
Jakub Piwowarczyk
Dominik Białek
Karol Kamiński

Mariusz Dawid
(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

7 listopada 2014

Remont ulicy Jesionowej

og_34 (108 kB)
Radny Miasta Mikołów
Dariusz Gaschi


28 Października 2014

Wiata przystankowa

og_32 (122 kB)
Radny Miasta Mikołów
Dariusz Gaschi


22 października 2014

Nowy wpis w zakładce "Z dawnych dziejów"

gmb

15 października 2014

Protokół z zebrania Rady Sołeckiej w Śmiłowicach
z dnia 10.10.2014 r.

W dniu 10.10.2014 r. o godz. 1600 odbyło się zebranie RS Śmiłowic, które otworzył sołtys J. Świerczyna. Po przywitaniu członków RS i Radnego Dariusza Gaschi, przedstawił proponowany porządek zebrania, który został przyjęty bez uwag. Sekretarz K. Gracyalny stwierdził prawomocność zebrania (obecność 100%), odczytał protokół z zebrania RS z dnia 29.07.2014 r. - przyjęty bez poprawek.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego członka RS Bronisława Szczygła.

Ustalono że spotkanie dzieci ze św. Mikołajem w wieku od jednego do lat dwunastu odbędzie się 08.12.2014 r. o 1700 w Sali bankietowej OSP. Na prezenty zabezpieczono finanse w kwocie 2.000 zł. Dzieci na to spotkanie mogą zapisywać u sołtysa rodzice lub opiekunowie prawni, podczas dyżurów osobiście, lub telefonicznie: nr tel.: 601 694 380 od dnia 3 do 23 listopada 2014 r.

Spotkanie osób samotnych i seniorów odbędzie się w Sali bankietowej OSP dnia 10 grudnia 2014 r. o godz.1600. Ustalono że osobom tym zostaną wręczone zaproszenia. Mieszkańców Rety Smiłowickiej prosimy o zgłaszanie chętnych u sołtysa. Spółka wodna poza planowanymi pracami usuwa wybicia dren polnych u rolników p. Droba i p.Ciszewskiego. Budżet sołecki realizowany jest zgodnie z planem. Kronika sołecka prowadzona jest wzorowo. Radny pan Dariusz Gaschi przedstawił informacje o planowanych i wykonanych pracach:

 1. Udrożniono kanalizację sanitarną na ul. Kawalca 68-72 i ul. Zgody.
 2. Wykonano bieżący remont ul. Zgody (przez pola).
 3. Zamontowano dwie nowe ławki na plac zabaw na Recie Śmiłowickiej.
 4. Montaż wiaty oraz oświetlenia na przystanku przy ul. Gliwickiej, rejon ul. Łącznej, do 30.11.2014 r.
 5. Remont ul. Jesionowej - termin umowy z wykonawcą do końca I półrocza 2015 r.

Następnie sołtys przedstawił informacje o pracach w sołectwie:

 1. Podsumował oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację miejskich dożynek.
 2. Z okazji dnia sportu, podziękował między innymi pani Krysi Kołodziejczyk oraz panu Bogdanowi Kolarczykowi.
 3. Uszkodzenie drogi ul. Kawalca boczna kier. pan Mikler zostanie naprawiona na gwarancji.
 4. Zostanie wykonany przepust pod drogą ul. Elsnera - przepompownia.
 5. Wycinka topoli ul. Kawalca - po uzgodnieniach z właścicielami działek.
 6. Dokonano zakupu namiotu o rozmiarach 6x12 metrów na 80 osób, z wygospodarowanych pieniędzy z budżetu z 2014 r.
 7. Udział w Sołeckim turnieju piłki siatkowej 18.10.2014r. odp. pan B. Kolarczyk.
 8. Jubileusz Państwa Nowak - 60 lat małżeństwa delegacja RS.
 9. Na wniosek członków RS złożono pismo w sprawie inwestycji w sołectwie do budżetu na 2015 r.:
  1. Remont ulicy Reta Śmiłowicka od ul. Gliwickiej do posesji Państwa Pawlak.
  2. Wybudowanie zewnętrznej siłowni do ćwiczeń fizycznych na działce gminy - górny odcinek ul. Kawalca.
  3. Wykonanie ogrodzenia terenu rekreacyjno - sportowego i placu zabaw ul. Gliwicka 102.

W wolnych głosach i wnioskach głos zabrali:

 • Pan Izydor Gorol - brak zainteresowania mieszkańców nadaniem nowych nazw ulic bocznych przy Elsnera.
 • Pan Mieczysław Pełka - uzupełnić tabliczki oraz wykosić chwasty obok ścieżek rowerowych, braki i zła jakość w dostawie wody ul. Kawalca.
 • Pan Antoni Ciszewski - usunąć wybicia dren na polach p. Ciszewskiego i p. Ludwika Gierlotki.

Na tym zebranie zakończono.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


25 września 2014

Sportowe Śmiłowice…

W minioną sobotę, to jest 20 września 2014 roku, Śmiłowice zamieniło się w sportową stolicę naszej okolicy. Odbył się coroczny Dzień Sportu, w którym wzięły tłumny udział mieszkańcy sołectwa i okolic. Organizatorem głównym był Sołtys Józef Świerczyna wraz z Radą Sołecką, na czele ze „specem” od sportu P. Bogdanem Kolarczykiem. Sędzią głównym był kierownik świetlicy P. Mariusz Dawid. Całość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 1500. Przewidzianych było wiele konkurencji zespołowych, jak i indywidualnych, do których na bieżąco zapisywali się liczni uczestnicy.

Na samym początku imprezy wszystkich zgromadzonych przywitał w bardzo ciepłych słowach Sołtys Józef Świerczyna, notabene wielki miłośnik sportu i przyjaciel młodzieży oraz dzieci, życząc przy okazji wszystkim udanej zabawy, dobrych wyników sportowych oraz kulturalnego, przyjacielskiego współ zawodnictwa. Regulamin zawodów przedstawił sędzia główny P. Mariusz Dawid oraz P. Bogdan Kolarczyk. I po tym wszystko się rozpoczęło…

Pierwszą konkurencją były rozgrywki piłki nożnej, w której wzięło udział kilka miejscowych drużyn, a odbywały się one systemem „każdy z każdym”. Nowym elementem gry było to, że drużyny były mieszane, to znaczy w każdym zespole było po dwoje lub troje dzieci oraz grały również kobiety. Po bardzo wyrównanej i profesjonalnej grze, która wszystkich trzymała do końca w wielkim napięciu pierwsza trójka ukształtowała się następująco:

1. FC Śmiłowice
2. Promil Śmiłowice
3. Elsnera Śmiłowice

Królem strzelców został Mirosław Tyrała z 6 bramkami, drugi był Kevin Masłowski z 5 bramkami a trzeci z 4 bramkami był Szymon Majowski.

W miedzy czasie rozgrywane były konkurencje indywidualne dla dzieci , młodzieży oraz dorosłych. Były to tor przeszkód w dwu wersjach, dla młodszych i dorosłych, rzutki do celu , rzuty do kosza biegi sprinterskie itp. Nagrody w formie różnych i smacznych słodkości były wręczane na bieżąco. Po rozgrywkach piłkarskich odbyły się rozgrywki siatkarskie, w których zwyciężyła również drużyna FC Śmiłowice, tym razem pod przewodnictwem pani kapitan Urszuli Tyrała. Odbyła się też „królewska dyscyplina” przeciąganie liny. W niej wygrali Vipy ze Śmiłowic na czele z sołtysem Józefem Świerczyna.

Na zakończenie organizatorzy wręczyli puchary i nagrody za rozgrywki piłkarskie i dokonali uroczystego zakończenia imprezy. Dodać tu należy że zabawa była wyśmienita a humory dopisywały przez cały czas trwania imprezy. Można było również dobrze zjeść pyszne kiełbaski z grilla oraz smakować pyszne napoje. Za co serdecznie dziękujemy naszym organizatorom.

Do zobaczenia w następnym roku…

Mariusz Dawid
(Fotoreportaże są dostępne w zakładce "Zdjęcia".)

11 września 2014

Dożynki Miejskie 2014 w Sołectwie Śmiłowice

Burmistrz Miasta Mikołowa powierzył nam w tym roku organizacje dożynek miejskich, co było dla nas wielkim zaszczytem jak i wyróżnieniem. W dniu 06.09.2014r w sobotę, przy wspaniałej pogodzie mszą św. dziękczynną rozpoczęliśmy świętowanie dożynek.

Starostami dożynek byli: Pani Ela Ciszewska i Pan Andrzej Borakowski. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały piękną koronę, razem ze starostami wykonały wystrój kościoła oraz częstowały kołoczem i grochówką zaproszonych gości.

Radny Rady Sołeckiej Remigiusz Kuś przygotował specjalny powóz, który wiózł w korowodzie dożynkowym władze miasta. Orkiestra kop. „Bolesław Śmiały” oraz zespół „Mikołowianki” swą obecnością upiększyły przemarsz korowodu z kościoła na teren rekreacyjno sportowy. Po przekazaniu chleba przez starostów Panu Burmistrzowi Mikołowa oraz po jego pokrojeniu i poczęstowaniu mieszkańców rozpoczęła się część artystyczna.

Na scenie wystąpili zespół HaNuta, Bernadeta i Przyjaciele, Piotr Herdzina a całość prowadził konferansjer radia Piekary Pan Andrzej Miś. Przy tak pięknej muzyce bawiono się do późnego wieczora. W trakcie imprezy na wniosek komisji RS pan burmistrz Marek Balcer z Panem Radnym Dariuszem Gaschi oraz sołtysem Józefem Świerczyna wręczyli dyplomy oraz upominki mieszkańcom sołectwa za najładniej zadbane posesje. Za pomoc w organizacji dożynek serdecznie dziękuję starostom, Kołu Gospodyń Wiejskich, Strażakom z OSP, radnym Rady Sołeckiej, Radnemu Rady Miasta Mikołowa Dariuszowi Gaschi a szczególnie Panu Remigiuszowi i Marioli Kuś za wszechstronną oraz bezinteresowną pomoc.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna

(Fotoreportaże są dostępne w zakładce "Zdjęcia".)

26 sierpnia 2014

Rozmowy o polskiej wsi

W piątek 22 sierpnia w remizie OSP Śmiłowice odbyło się spotkanie z panią poseł Izabelą Kloc (PiS), kandydatką do senatu w nadchodzących wyborach uzupełniających. Gościem tego spotkania był poseł Krzysztof Jurgiel – Przewodniczący Zespołu Rolnego PiS, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecni byli także radny Sejmiku Śląskiego Czesław Sobierajski oraz Prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Ziemi Mikołowskiej – Adam Lewandowski. Spotkanie było poświęcone tematyce rolnej. Poseł Jurgiel przybliżył główne założenia Programu Rolnego Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczył równocześnie, że PiS to jedyna partia, która ma przygotowany program rolny. Podstawowe założenie tego programu to: rolnictwo, produkcja zdrowej żywności oraz utrzymanie żywotności gospodarczej i społecznej obszarów wiejskich. Opiera się on na idei zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego wszystkich obszarów kraju i budowie społeczeństwa obywatelskiego. Proponowane w programie cele podstawowe polityki wobec polskiej wsi można streścić następująco:

 • Wspólna Polityka Rolna i współpraca międzynarodowa;
 • Konkurencyjność rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz bezpieczeństwo żywności;
 • Rozwój obszarów wiejskich;
 • Polityka społeczna;
 • Instytucje, administracja, programowanie i finansowanie;
 • Edukacja i wiedza na obszarach wiejskich.

Spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze. Obecni byli również mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Miejmy nadzieję, że kolejne tego typu spotkania będą przyciągały coraz więcej zainteresowanych.

Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi Rozmowy o polskiej wsi
AB

7 sierpnia 2014

Protokół z zebrania Rady Sołeckiej w Śmiłowicach
z dnia 29.07.2014 r.

W dniu 29.07.2014r o godz. 1800 odbyło się zebranie RS, które otworzył sołtys. Po przywitaniu gości i RS przedstawił proponowany porządek zebrania, przyjęty bez uwag, zał. nr 1. Sekretarz stwierdził prawomocność zebrania, obecność 100%, zał. nr 2, następnie odczytał protokół z zebrania z dnia 24.04.2014 r., który przyjęto bez poprawek. W kolejnym punkcie szczegółowo omówiono organizację i przydzielono zadania członkom RS oraz KGW przy organizacji Dożynek Miejskich w dniu 06.09.2014 r., które rozpoczną się mszą św. dziękczynną o godz. 1500 a starostami będą Pani Ela Ciszewska i Pan Andrzej Burakowski. Szczegółowy plan dożynek będzie wywieszony na tablicach ogłoszeń i w Internecie na stronie sołeckiej.

Fundacja „Karuzela” wyraziła zainteresowanie organizacją przedszkola integracyjnego w budynku po byłej szkole. RS wyraziła wstępna zgodę, ale sprawa ta wymaga jeszcze szczegółowych uzgodnień.

W sprawie ustalenia nazw ulic na terenach nowo zabudowanych wnioskuje się o spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami, na które zostanie zaproszony Naczelnik wydziału UM. Mikołowa.

Dzień sportu w sołectwie odbędzie się 20.09.2014r o godz. 1500 na terenie rekreacyjnym przy ul. Gliwickiej 102.Odpowiedzialnym za imprezę będzie Pan Bogdan Kolarczyk, a poczęstunek przygotuje KGW.

Budżet Sołecki realizowany jest zgodnie z planem. Radny Pan Dariusz Gaschi poinformował o poślizgu w remoncie ul. Jesionowej - przetarg odbędzie się we wrześniu, oraz o zmianie obwodów szkół podstawowych i gimnazjów zgodnie z sugestiami rodziców z Rety Śmilowickiej.

O bieżących pracach na terenie sołectwa poinformował sołtys:

 • Bieżące koszenie i konserwacja terenu rekreacyjnego ul. Gliwicka 102 - roboty wykonywane są całkowicie społecznie bez żadnej odpłatności.
 • Instalacja sygnalizacji akustycznej-przejście dla pieszych ul.Gliwicka 102.
 • Wystosowano pismo w sprawie wycinki topoli ul, Kawalca.
 • Oznakowanie i montaż lustra przy posesji Pan Smoczok, obok boiska Strażak.
 • Transport oraz naprawa kosiarki Traktorek.
 • Wykonanie odwodnienia ul. Elsnera przepompownia - roboty gwarancyjne.

Spółka wodna Czerwionka-Leszczyny wykonała meliorację rowów zgodnie z planem na 2014 r. Reta Śmiłowicka 600 mb, rów przy ul. Elsnera 400 mb, potok Żabica 800 mb, ul. Zgody 200 mb, ul. Zgody kierunek Rusinów 100 mb. Łącznie wykonano 2100 mb melioracji rowów.

RS zwróciła uwagę na uzupełnienie brakujących tabliczek na terenie sołectwa na ścieżkach rowerowych.

W wolnych głosach i wnioskach głos zabrali:

 • Pan Antoni Ciszewski - zapadnięcie terenu po kanalizacji przy ul Zgoda obok posesji Pana Modrzyka.
 • Pan Bronisław Szczygieł - śmieci wielkogabarytowe ul. Zgody oraz Zrębowa, zniszczone znaki drogowe ul. Zrębowa, przycięcie drzewa przy zjeździe z ul. Gliwickiej na ul. Zgody.
 • Pan Mieczysław Pełka - niedrożna kanalizacja ul. Kawalca nr od 68-72, włączyć do budżetu miasta na 2015 r. budowę placu do ćwiczeń fizycznych, wykosić zachwaszczone działki przy ul. Kawalca górny odcinek, wymusić na właścicielu budynku przy ul. Kawalca sklep Karim usunięcie dachu azbestowego.

Na tym zebranie zakończono.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


4 sierpnia 2014

Boisko przy ulicy Reta Śmiłowicka znów czeka na amatorów sportu

W dniu 01.08.2014 roku oficjalnie zostało oddane po modernizacji boisko przy ulicy Reta Śmiłowicka. Okres modernizacji płyty boiska, mimo wielu prac i braku deszczu trwał zaledwie cztery miesiące, dla sportowców to na pewno bardzo długo, bo sport nie lubi pustki. Obecnie dzięki inicjatywie Pana Wojciecha Spałka i jego kolegów jak również sąsiadującego z boiskiem Pana Jana Pawlaka, płyta boiska została odnowiona i można prowadzić rozgrywki sportowe.W meczu oldbojów na otwarcie boiska pierwszą bramkę strzelił sam inicjator tego pomysłu, jak również kapitan drużyny Pan Wojtek Spałek. Do korzystania z boiska zapraszamy jak dotychczas wszystkich chętnych i nie tylko z naszego Sołectwa Śmiłowice, bo sport lubi łączyć ludzi i jest receptą na długowieczność.

Boisko na Recie
Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


2 sierpnia 2014

Informacja katastralna powiatu mikołowskiego

Informuję, że została udostępniona "Informacja katastralna powiatu mikołowskiego". Można się z nią zapoznać klikając w obrazek poniżej.

Informacja katastralna powiatu mikołowskiego
Radny Rady Miejskiej Mikołowa
Dariusz Gaschi


10 maja 2014

Boisko na Recie

Praca przy nowym boisku sportowym na Recie Śmilowickiej, pod przewodnictwem pana Wojtka Spałka, radnego Powiatu Mikołowskiego. Autorem zdjęć jest pan Janusz Pawlak. Dziękujemy za przesłane zdjęcia.

Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie Boisko na Recie
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


30 kwietnia 2014

Protokół z zebrania Rady Sołeckiej w Śmiłowicach
z dnia 24.04.2014 r.

W dniu 24.04.2014 r. godz. 1800 odbyło się zebranie Rady Sołeckiej, które otworzył sołtys, następnie przedstawił proponowany porządek zebrania, który został przyjęty bez uwag. Sekretarz Krzysztof Gracyalny stwierdził prawomocność zebrania (obecność 100%) następnie odczytał protokół z zebrania z dnia 24.01.2014 r., który przyjęto bez uwag.

Radni ocenili dotychczasowy odbiór odpadów komunalnych i stwierdzili, że odbywa się on prawidłowo. Jednocześnie zwrócono uwagę na wysokość opłat za odbiór odpadów komunalnych – zbyt wysoka cena, brak ulg dla rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych.

Spółka wodna Czerwionka – Leszczyny rozpocznie prace zgodnie z harmonogramem od miesiąca czerwca.

Fundusz sołecki zostanie skorygowany w trzecim kwartale po odbyciu dożynek miejskich. W bieżącym roku sołectwo Śmiłowice będzie organizatorem DOŻYNEK MIEJSKICH, które odbędą się 06.09.2014 r., rozpocznie je msza święta dziękczynna, o godz.15.00. Wstępnie ustalono podział pracy oraz starostów dożynek.Dożynki odbędą się na terenie rekreacyjno-sportowym przy ul. Gliwickiej 102. W kolejnym punkcie zebrania sołtys przedstawił informacje o pracach na terenie sołectwa:

 • zakończono modernizację ul. Bukowej, droga ma nawierzchnię asfaltową,
 • modernizacja płyty boiska Reta Śmiłowicka, nowa murawa oraz zmiana kierunków bramek tak żeby można w trakcie rozgrywek bezpiecznie korzystać z placu zabaw,
 • modernizacja sieci niskiego napięcia oraz telefonicznej ul. Jana Elsnera na odcinku od ul. Gliwickiej do budowy nowych domów. Prace zatrzymano z powodu braku uzgodnień z GDDKiA na wejście w pas drogi ul. Gliwickiej celem wymiany odcinka sieci z transformatora od Państwa Drob do początku ul. Elsnera,
 • podjęto interwencję w sprawie złej jakości i słabego ciśnienia wody szczególnie w soboty - ulica Kawalca góra,
 • uporządkowano parking przy kościele, koszenie i wałowanie walcem drogowym terenu rekreacyjno - sportowego, nasadzenie tui w donicach przy kapliczce,
 • dzięki pomocy Radnego Dariusza Gaschi wprowadzono do budżetu na 2014 rok modernizację ul. Jesionowej od ul. Gliwickiej do cmentarza wraz z miejscami parkingowymi przy cmentarzu,
 • został ogłoszony przetarg na wykonanie oświetlenia oraz zadaszenia przystanku przy ul. Gliwickiej - wyjazd z ul. Łączna kierunek Gliwice,
 • w dniu 27.04.2014 r. delegacja Rady Sołeckiej wręczy kosz słodyczy oraz kwiaty państwu Gracka z okazji 50 lecia małżeństwa,
 • w dniu 31.05.2014 r. zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w festynie strażacko - sołeckim z okazji święta strażaków, który odbędzie się na teren rekreacyjno - sportowym pzy ul. Gliwickiej 102. Rada Sołecka dofinansuje festyn kwotą 1000 zł.

Wybrano komisję na wytypowanie najlepiej zadbanej posesji lub gospodarstwa – skład komisji - przewodniczący - Mieczysław Pełka, członkowie Krystyna Kołodziejczyk, Bronisław Szczygieł.

W wolnych wnioskach głos zabrali:

 • p. Izydor Gorol - powiększyć parking przy kościele,
 • p. Mieczysław Pełka - wymiana słupów oświetleniowych i telefonicznych ul. Kawalca, uporządkować ścieżki rowerowe - rejon p. Garus Piotr,
 • p. Piotr Garus- uporządkować mur przy chodniku - gospodarstwo p. Borakowskiego,
 • p. Krzysztof Gracyalny - uprzątnięcie śmieci oraz wykoszenie rowów przy ul Gliwickiej,
 • p. Antoni Ciszewski – uporządkować drogę gminną ul. Zgody tereny rolne,
 • p. Józef Świerczyna-zwrócić się do GDDKiA z pismem o wykonanie lewoskrętów z ulicy Gliwickiej w ul. Łączną, w ulicę Gliwicką do ODRu, w ul. Kawalca i w ulicę Zgody naprzeciwko klubu sportowego „Strażak”.

Na tym zebranie zakończono.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


28 kwietnia 2014

Uroczyste zakończenie TURNIEJU SKATA w Śmiłowicach

W sobotę 12 kwietnia w siedzibie OSP Śmiłowice odbyło się uroczyste zakończenie kolejnej edycji TURNIEJU SKATA o Puchar Prezesa OSP Śmiłowice sezonu 2013/2014. Wszystkich zebranych uczestników i gości przywitał Prezes tutejszego Kola SKATA p. Piotr Tabacki wraz ze współgospodarzem Sołtysem Józefem Świerczyną życząc udanej zabawy oraz przyszłych sukcesów. Następnie podsumowania dokonał p. Andrzej Gola. Stwierdził w nim m. in.:

"Był to czterdziesty piąty senzon w historii turniejów skata w Śmiłowicach, w których od kilkunastu lat walczy się o Puchar Prezesa OSP w Śmiłowicach. Rozpoczął się 18 października 2013 roku, a zakończył 12 kwietnia 2014. Rozegrano w tym czasie 25 turniejów punktowych oraz 26 towarzyski turniej kończący i podsumowujący sezon. W rozgrywkach brało udział 38 uczestników. Średnio w jednym turnieju grały 24 osoby. Turnieje w tym sezonie wygrywali 5 razy Andrzej Wieczorek, 4 - Karol Tyrała, po 3 - Przemysław Dziąćko i Józef Kurtycz, po 2 - Gerard Majowski, Zbigniew Kozacki i Rafał Janeczek. Najczęściej w pierwszej trójce byli: 8 razy Karol Tyrała, Zbigniew Kozacki, 6 - Przemysław Dziąćko, 5 - Andrzej Wieczorek i Rafał Janeczek. Największy wynik sezonu uzyskał Dariusz Bryłka - 2922 pkt, a najniższy - 368 - Wiesław Skrzypiec. Ponad 2000 punktów uzyskali : po 6 razy - Karol Tyrała, Andrzej Wieczorek i Zbigniew Kozacki, po 5 razy - Przemysław Dziąćko i Rafał Janeczek."

Po tym podsumowaniu parę ciepłych słów do zebranych powiedział Prezes O S P Śmiłowice druh Andrzej Gashi, a następnie podsumowania finansowego dokonał główny organizator p. Gabriel Kołodziej. Wszystko zostało przyjęte przez aklamację. Po tym wszystkim wręczono nagrody najlepszym. Puchar i główne trofeum uzyskał niepokonany od kilku lat Karol Tyrała, 2 miejsce uzyskał Andrzej Wieczorek, 3 - Piotr Tabacki, 4 - Przemysław Dziąćko, 5 - Robert Janeczek, 6 - Zygmunt Smoczok. Cała tabela została podana pod tekstem.

Największym "murarzem" został wybrany Norbert Sakwerda. Na zakończenie oficjalnej części wykonano pamiątkowe zdjęcia. Potem wszyscy świetnie się bawili i zarazem zapowiedzieli swój udział w nowym sezonie.

Końcowa tabela SKAT 2013/2014

1. Karol Tyrała - 36878
2. Andrzej Wieczorek - 35331
3. Piotr Tabacki - 33084
4. Przemysław Dziąćko - 32096
5. Robert Janeczek - 30559
6. Zygmunt Smoczok - 30336
7. Gerard Majowski - 29593
8. Norbrt Sakwerda - 29278
9. Gabriel Kołodziej - 27716
10. Józef Kurtycz - 27684
11. Zbigniew Kozacki - 27604
12. Andrzej Gola - 27386
13. Piotr Żogała - 26858
14. Zenon Horzela - 26389
15. Szczepan Kłysz - 25895
16. Rafał Janeczek - 25697
17. Józef Zielonka - 25587
18. Henryk Kozubek - 23740
19. Józef Cyranek - 23091
20. Alojzy Thorz - 22930
21. Krystian Tabacki - 22432
22. Andrzej Gashi - 19689
23. Witold Ryszka - 19686
24. Dariusz Bryłka - 18726
25. Bogdan Strzoda - 17716
26. Wiesław Skrzypiec - 13639
27. Dariusz Gashi - 9637
28. Czesław Kołodziej - 7755
29. Krystian Korbel - 6002
30. Henryk Owczarek - 5961
31. Krystian Dziąćko - 5206
32. Jan Tałaj - 3897
33. Tomasz Zagórski - 2896
34. Mateusz Brzozowski - 2269
35. Zbigniew Kołodziejczyk - 841

Mariusz Dawid
(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

22 marca 2014

Nasi na zawodach siatkarskich

W tym roku nasi kolejny raz uczestniczyli w zawodach siatkarskich w hali sportowej MOSiR-u, już w VI Mikołowskim Festiwalu Piłki Siatkowej - 2014 roku, i to z niemałym sukcesem. O czym w dalszej części. Po zbiórce o 1515 pojechaliśmy wszyscy, a więc drużyna, jak i najwierniejsi kibice do Mikołowa. Tam zawody rozpoczęły się punktualnie o godzinie 1600 przywitaniem przez organizatorów turnieju i prowadzących spotkania siatkarskie, piękne sędzin. Krótko wytłumaczono zagadnienia regulaminowe i system rozgrywek, życząc pięknej i udanej zabawy oraz sukcesów sportowych.

Po tym wszystkim rozpoczęły się już mecze siatkarskie systemem "każdy z każdym". Jako pierwsi rozpoczęli nasi zawodnicy z drużyną z Mokrego II i wygrali we wspaniałym stylu 2:0. Potem przegraliśmy po bardzo wyrównanej walce i zarazem bardzo zaciętej z mistrzami tej edycji drużyną Mokrego 2:1 w tajbreku 17:15. Następne mecze graliśmy ze zmiennym szczęściem (wygrywając 2:0 i przegrywając z wicemistrzami z Kamionki 2:1), ale zawsze we wspaniałym stylu i walecznie, z dużym poświęceniem. Ostatecznie zdobyliśmy brąz, czyli III miejsce. To również duży sukces, tym bardziej, że poziom tegorocznych rozgrywek stał na bardzo wysokim poziomie. Nasi kibice głośno i twórczo zagrzewali do walki nasza drużynę. Zabawa była wyśmienita, tak że w świetnych humorach, choć z niedosytem wróciliśmy do domów. Należy dodać, że najlepiej atakującym graczem został nasz zawodnik Michał Malejka.

Skład "brązowej" drużyny:

1. Magdalena Tyrała
2. Kazimierz Malejka
3. Michał Malejka
4. Tomasz Malejka
5. Adam Błaś
6. Marcin Kalisz
7. Dominik Białek
8. Michał Lipiński

Kierownik i trener

Mariusz Dawid

Patronat:

Sołtys: Józef Świerczyna


Mariusz Dawid
(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

7 lutego 2014

Protokół z Wiejskiego Zebrania Sprawozdawczego
za 2013 rok w Sołectwie Śmiłowice

wzs_2013
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia".)

7 lutego 2014

Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej
w Sołectwie Śmiłowice za 2013 rok

spr_01 spr_02 spr_03
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


ARCHIWUM

Aktualności 2013Jesteś

gościem na tej stronie
od 2 lutego 2013 r.


Reklama Reklama Reklama
Administrator strony

Copyright © 2013 gmb. All Rights Reserved.