roku.

  
Śmiłowice herb

AKTUALNOŚCI


1 stycznia 2018

Sylwester w Śmiłowicach

TAK SIĘ BAWIĄ, TAK SIĘ BAWIĄ ŚMIŁOWICE!!!

Pięknie w Zakopanym pięknie w Katowicach, a Nasi Mieszkańcy Nowy Rok 2018 witali w Śmiłowicach. Śmiłowiccy samorządowcy powitanie Nowego Roku przygotowali na terenie rekreacyjno sportowym przy ul Gliwickiej 102. Przy rytmach muzyki z dużego telebimu oraz dobrym grzańcu i ogromnym ognisku, na którym pieczono kiełbaski, przybyli mieszkańcy hucznie witali Nowy Rok. 0 północy życzeniom nie było końca. Mięliśmy małe obawy, co do frekwencji, ale warto było, bo i w taki sposób można się integrować a nowych mieszkańców mamy, co niemiara i zaowocowało to nowo zawartymi znajomościami. Jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego w Nowym 2018 Roku.

Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach Sylwester w Śmiłowicach
Radny Remigiusz Kuś
oraz Sołtys Józef Świerczyna z Radą Sołecką


24 grudnia 2017

Życzenia na Boże Narodzenie 2017

Szczęśliwych, kojących, przeżytych w zgodzie ze światem i z sobą samym, pełnych życia i miłości świąt Bożego Narodzenia oraz niesamowitego, niezapomnianego, niepowtarzalnego sylwestra
życzy
Sołtys i Rada Sołecka

bn_2017_3 (974 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


12 grudnia 2017

Jasełkowe spotkanie Seniorów

12.12.2017 r. seniorzy, osoby samotne oraz zaproszeni goscie w osobach Pana Burmistrza Stanisława Piechuli, dyrektor szkoły w Paniowach Pani Janiny Szołtysek, Księdza Proboszcza Antoniego Cebuli, naszego radnego Remigiusza Kusia, w przedswiątecznej atmosferze obejrzeli przedstawienie Jasełkowe w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej nr 8 z Paniów.

Podczas spotkania łamano się opłatkiem składając wzajemnie życzenia. Ks. proboszcz przy rytmach swojej gitary razem z mieszkańcami spiewał kolędy. Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich wszystkich zaproszonych gosci częstowały tradycyjnym kołoczem z kawą, owocami oraz słodyczami. Spotkanie zakonczono miłymi wspomnieniami z życia sołectwa oraz życzliwymi rozmowami. Zaproszeni Goście oraz Sołtys Sołectwa wszystkim seniorom i osobom samotnym złożyli zyczenia świąteczne a szczegulnie wielu Łask Bożych oraz kochanego zdrowia.

Wykorzystując spotkanie tak wielu osób samotnych oraz seniorów Sołtys wraz z radnym Rady Sołeckiej Mieczysławem Pełką wręczyli chętnym tak zwaną kopertę życia która niejednokrotnie może się przydać w sytuacjach wyjątkowych, związanym ze zdrowiem i pierwszą pomocą. Koperta Życia jest pomysłem Pana Wiceburmistrza Mateusza Handla w trosce o nasze bezpieczenstwo.


(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia")
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


6 grudnia 2017

Święty Mikołaj w sali Ochotniczej Straży Pożarnej

Po raz kolejny Św. Mikołaj zawitał do remizy OSP, żeby porozmawiać i obdarować prezentami ufundowanymi przez Radę Sołecką grzeczne no i bardzo zdolne i wesołe Śmiłowickie dzieci. W ten wyjątkowy dzień z wszystkich stron sołectwa dzieci z rodzicami zmierzają do naszego centrum kultury, jakim jest budynek OSP, gdzie na nich czeka nasz Ks. Proboszcz Antoni Cebula wraz z Sołtysem Józefem Świerczyną.

Do czasu przybycia Św. Mikołaja a było to o godz. 1705 ks. Proboszcz w wyjątkowo miły sposób zachęca wszystkich do śpiewania piosenek oraz opowiada zebranym o tradycjach związanych ze św. Mikołajem. W tym roku na spotkanie przybyło 109 dzieci w wieku od roku do lat 12-tu. Jest to wyraźny znak żeby się poważnie zastanowić nad przedszkolem no i dalszą edukacją naszych dzieci u nas, czyli w Sołectwie Śmiłowice. Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękuję Ks. Proboszczowi, pani Wiesi z świetlicy sołeckiej, strażakom oraz paniom z KGW. Na koniec miłego spotkania Św. Mikołaj obiecał, że wróci do grzecznych dzieci za rok, czyli w 2018 r.


(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia")
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


25 listopada 2017

Spotkanie Rady Sołeckiej - podsumowanie kończącego się roku 2017

Podziękowanie za współprace w kończącym się 2017 r.

Szanowni państwo, Pani sekretarz oraz ja dziękujemy serdecznie Państwu za przyjecie zaproszenia i przybycie na dzisiejsze nasze spotkanie, które ma na celu podsumowanie wspólnej pracy dla rozwoju naszego sołectwa oraz podziękowanie za pomoc.

W obecnym kończącym się 2017 roku dzięki życzliwości władz miasta jak i bardzo aktywnej pracy naszego Radnego zrealizowaliśmy bardzo ważne inwestycje w sołectwie. Mam na myśli budowę drogi ul. Reta Śmiłowicka od ul. Gliwickiej do państwa Pawlak, która czekała na taki remont od 20 lat, wykonanie odcinka drogi gminnej do działek budowlanych ul. Elsnera boczna, systemem gospodarczym. Ogrodziliśmy teren sportowo rekreacyjny przy ul. Reta Śmiłowicka. Dzięki wyjątkowej aktywności Państwa Ireny i Mieczysława Pełki z budżetu obywatelskiego powstał piękny plac zabaw z siłownia pod chmurką. Za 14 tys zakupiliśmy nowy traktorek kosiarkę. Mimo kłopotów z pogodą organizowaliśmy imprezy sportowe oraz wypad krajoznawczy połączony z grzybobraniem, Dożynki Sołeckie, Dzień Dziecka.

Przed nami jeszcze Mikołaj - i w tym miejscu dziękuje pani Krysi z mężem za przygotowanie prezentów dla naszych pociech -, oraz spotkanie opłatkowe dla osób samotnych i seniorów, oraz jako nowość chcemy wspólnie z mieszkańcami przy ognisku przywitać nowy rok 2018 na terenie sportowo rekreacyjnym przy ul. Gliwickiej 102. Jednym słowem znowu się coś zrobiło i jeszcze się zrobi.

Szanowni Państwo za pomoc i poparcie w realizacji naszych przedsięwzięć chciałbym serdecznie podziękować Przewodniczącemu Rady Miasta panu Michałowi Rupikowi, Radnemu Remkowi, wszystkim członkom Rady Sołeckiej bez wyjątku oraz wam zaproszonym gościom. Jeszcze raz dziękuje serdecznie starostom tegorocznych Dożynek Sołeckich pani Korneli i Januszowi Garus za wyjątkowe zaangażowanie sie w przygotowaniu oraz reprezentowania sołectwa podczas Dożynek. Szczególnie dziękuje pani Dyrektor naszej szkoły za miłe i życzliwe przyjecie naszych dzieci jak i troskę w rozwiązywaniu problemów wskazanych przez rodziców jak i przeze mnie, co wpływa na to, że jesteśmy w szkole jedną wielką rodzina. Ks. Proboszczowi za przekazywanie ogłoszeń a jak mu czas pozwala to zawsze jest gotowy do pomocy przy organizacji spotkań czy to z dziećmi jak i starszymi mieszkańcami. Naczelnikowi OSP Henrykowi Kamińskiemu wraz z strażakami za pomoc w imprezach, za współprace z naszą świetlicą, za przekazywanie wiedzy pożarniczej młodym mieszkańcom i za wspaniałą wycieczkę do muzeum pożarnictwa w Mysłowicach dla wszystkich chętnych nie tylko należących do MDP. Prezesowi KS Strażak Mikołów Piotrkowi Tabackiemu za zadbany i wzorowo utrzymany obiekt sportowy przy ul Gliwickiej oraz bezinteresowne poświecenie się w krzewieniu kultury fizycznej no i prowadzeniu skata sportowego przy OSP. Przewodniczącej KGW Celinie Bubała za dotychczasowe prowadzenie koła i współprace ze świetlicą która robi to mimo braku wolnego czasu. Naczelnemu redaktorowi Naszej strony sołeckiej Grzegorzowi Bubała za wnikliwe i zawsze prawdziwe informacje i za piękną galerie z imprez. Remkowi Kusiowi naszemu Radnemu za nagrody w konkursie na najładniej zadbaną posesje oraz wiele potrzebnych inicjatyw. No i pani Wiesi za wspaniale prowadzenie świetlicy, pomoc dzieciom w lekcjach, zabawy na podwórku, placu zabaw w bibliotece i bardzo dobrą współpracę z RS.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim zaproszonym gościa a szczególnie naszemu najstarszemu społecznikowi i honorowemu prezesowi OSP Heńkowi Kaliszowi, Radnym RS za każdą nawet najdrobniejsza pomoc za doradę oraz, życzliwość. Bez Waszej pomocy trudno byłoby mi się wywiązywać z moich obowiązków. Na końcu pięknie dziękuje pani Alinie Kalisz Dunia naszej sekretarz, że zechciała jak w poprzednich latach wspólnie z moją osobą zasponsorowac poczęstunek i ugościć wszystkich tu obecnych. Życzymy wszystkim miłego spędzenia tych paru chwil w naszym wspólnym gronie.

Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej Spotkanie Rady Sołeckiej
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


11 listopada 2017

Święto Niepodległości

2017_11_11 (52 kB)
gmb

2 listopada 2017

Już są wyniki głosowania na Budżet Obywatelski

2017_bo_02 (90 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


1 listopada 2017

Protokół z zebrania Rady Sołeckiej Sołectwa Śmiłowice z dnia 25.10.2017 r.

prot02 (302 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


26 października 2017

Budżet Obywatelski - Śmiłowice Głosują!

bo2017_1 (9 kB)
Warunki głosowania
Głosowanie rozpoczyna się 28.10.2017 i trwa 3 dni (do 30.10.2017).
  • głosować na projekty może mieszkaniec Mikołowa zameldowany na stałe lub czasowo, który ukończył 16 lat,
  • głosującemu przysługują 2 głosy w tym 1 na projekt lokalny i 1 na projekt ogólnomiejski,
  • projekty lokalne należy wybierać dla okręgu, którego jest się mieszkańcem (pobyt stały lub tymczasowy),
  • każda osoba może zagłosować tylko jeden raz,
  • do zagłosowania wymagane jest podanie numeru PESEL, nazwiska panieńskiego matki (rodowego) oraz akceptacja zgody na przetwarzanie danych osobowych,
  • wszelkie znaki obcojęzyczne muszą być zamienione na polskie odpowiedniki.

Popierasz wybrane projekty? Chcesz by Twoi znajomi również je wsparli? Zadbaj o to, aby dowiedziało się o nich jak najwięcej osób. Udostępnij je na swoim serwisie społecznościowym lub wyślij linka swoim znajomym.

Śmiłowice przedstawiły 2 konkurencyjne projekty
- realizowany będzie tylko jeden z nich:
 1. Kategoria: Kultura, koszt: 27 587,86 zł
  Festyn Integracyjny dla Mieszkańców Sołectwa Śmiłowice z Okazji Jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiłowicach oraz zakup na potrzeby Sołectwa Śmiłowice namiotu, stołów i ławek, warnika do wody, termosu na płyny oraz statywu teleskopowego


 2. Kategoria: Sport i rekreacja, koszt: 15 893,00 zł
  Rozbudowa placu zabaw przy ulicy Reta Śmiłowicka, działka nr 218/10

Z projektami ogólnomiejskimi można zapoznać się na stronie:
https://obywatelski.mikolow.eu/projekty

gmb

18 października 2017

Życzenia

Marianowi Fojt - Prezesowi Sekcji Borowa Wies oraz Członkom Sekcji Borowa Wieś Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych z okazji jubileuszu 70 lecia istnienia życzymy TYLE SAMO POWROTÓW GOŁEBI Z LOTÓW, ILE ZOSTAŁO PUSZCZONYCH I JAK NAJWIĘCEJ SUKCESÓW NA NASTEPNE LATA W HODOWLI GOŁĘBI POCZTOWYCH.

ŻYCZY SOŁTYS SOŁECTWA ŚMIŁOWICE WRAZ Z RADĄ SOŁECKĄ
b_w_golebie (93 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


18 października 2017

Informacja dla mieszkańców Mikołowa
w związku z wprowadzonymi zmianami niektórych nazw ulic

nazwy_ulic (173 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


31 sierpnia 2017

Budowa nowej drogi ulica Reta Śmiłowicka na półmetku

Wreszcie mieszkańcy Śmiłowic - ulicy Reta Śmiłowicka doczekali się budowy nowej co prawda wąskiej ale z mijankami i poboczem drogi. W rejonie nowo ogrodzonego terenu sportowo-rekreacyjnego w celu bezpieczeństwa na życzenie mieszkańców zostanie zabudowany próg zwalniający.

Od ulicy Gliwickiej DK44 do budowy osiedla Sielanka odcinek około 300m zastanie wyłączony z ruchu i będzie służył mieszkańcom miedzy innymi do celów spacerowych. Na nowo wybudowanym przez Głównego wykonawcę budowy osiedla Sielanka odcinku drogi, na odcinku od ul. Gliwickiej do osiedla Sielanka w niedługim czasie zostanie wykonana nawierzchnia asfaltowa i ta droga będzie głównym wjazdem w Ulice Reta Śmiłowicka.

Następne inwestycję związane z budową węzła komunikacyjnego na Drodze Krajowej DK44, dzięki przychylności Pana Burmistrza Stanisława Piechuli, Przewodniczącego Rady Miasta Michała Rupika, Radnych a szczególnie Pana Remigiusza Kusia są w toku procedowania o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego tego rejonu.

Z wielką uwagą śledzę te prace oraz robię co w mojej mocy, żeby jak najszybciej poprawić komunikację z tego rejonu w wjazd w ulicę tak mocno zatłoczoną, jaką jest ulica Gliwicka.

Dla uspokojenia mieszkańców ulicy Jesionowej oraz przyległych informuje że nie będzie komunikacji z nowego osiedla Sielanka obok cmentarza i kościoła do ulicy Gliwickiej. W niedługim czasie w rejonie naszej Kapliczki zostanie zabudowany znak o dopuszczalnym obciążeniu do 7 ton.

Termin zakończenia wszystkich robót związanych z tą budową przewidziano na 04.12.2017 r. Mieszkańców oraz użytkowników zewnętrznych tej drogi za utrudnienia podczas budowy serdecznie przepraszamy.

Remont drogi na Retę Remont drogi na Retę Remont drogi na Retę Remont drogi na Retę Remont drogi na Retę Remont drogi na Retę Remont drogi na Retę Remont drogi na Retę
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


22 sierpnia 2017

Dożynki sołeckie w Śmiłowicach

Mimo zmiennej aury dożynki w Sołectwie Śmiłowice udane!

W dniu 19.08.2017 r. pięknym nowym napisem zasponsorowanym przez radnego Remigiusza Kuś zawieszonym nad wjazdem na teren rekreacyjno-sportowy przy ulicy Gliwickiej 102, starostowie dożynek państwo Kornelia i Janusz Garus, Radny, Sołtys z Radą Sołecką oraz panie z KGW witali zacnych gości. Dożynki zaczęły się o godz. 16.30 mszą Św. Dziękczynną, którą odprawił ks. proboszcz Antoni Cebula.

Po mszy św. korowód dożynkowy przy ładnej pogodzie przemieścił się na teren imprezy. Podczas części oficjalnej Sołtys wraz z Radnym przywitali wszystkich obecnych na dożynkach oraz przedstawili program świętowania.

Pani dyrektor biura poselskiego Pani Izabeli Kloc odczytała list Ministra Rolnictwa skierowany do rolników, który po odczytaniu przekazała na ręce sołtysa. W dalszej części imprezy przewodniczący komisji ds. najładniej zadbanych posesji Pan Mieczysław Pełka przedstawił właścicieli wyróżnionych posesji a dyplomy uznania i nagrody wręczyli Pan Burmistrz oraz Radny, którzy byli ich fundatorami. Panie z KGW częstowały wszystkich własną grochówką oraz pysznym kołoczem i kawą.

170819_doz_02 (113 kB) 170819_doz_03 (159 kB)

W trakcie spotkania Sołtys poinformował przybyłych, że w dokumentach historycznych jest potwierdzone, że Sołectwu Śmiłowice w lutym tego roku STUKNĘŁO 500 lat - dokument sprzedaży księstwa pszczyńskiego z dn. 21. lutego 1517 r. jest pierwszym znanym nam dokumentem w którym wymienione są Śmiłowice (więcej informacji w zakładce „Z dawnych dziejów”). W związku z tym Sołtys razem z Burmistrzem oraz Radnym podziękowali wszystkim społecznikom, którzy przyczynili się do rozwoju naszych małych Śmiłowic.

I tak Panu Henrykowi Kaliszowi, byłemu radnemu, Panu Jerzemu Muskietorzowi który był sołtysem, Pani Krystynie Kamiński byłej sołtysce, Panu Bronisławowi Pietrzykowi byłemu radnemu, Panu Gabrielowi Kołodziejowi byłemu sołtysowi, Pani Jadwidze Sosna byłej sołtysce, Panu Henrykowi Kamińskiemu byłemu radnemu Rady Powiatu Mikołowskiego oraz Panu Dariuszowi Gaschi byłemu radnemu.

Licznie przybyli mieszkańcy nie tylko ze Śmiłowic, ale i z zaprzyjaźnionych sołectw, bawili się do północy. Rano nasze Panie jechały na pielgrzymkę Kobiet do Piekar Śląskich. Korzystając z okazji serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji Panu Radnemu Remigiuszowi Kusiowi z żoną, starostom dożynek, KGW i jak zawsze niezawodnym strażakom z naszej OSP oraz wszystkim członkom Rady Sołeckiej.170819_doz_01 (117 kB) (Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia")
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


22 sierpnia 2017

PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY SOŁECKIEJ
W DNIU 8 SIERPNIA 2017

170808_zrs_01 (240 kB) 170808_zrs_02 (232 kB) 170808_zrs_03 (27 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


14 sierpnia 2017

Najładniejsze posesje naszego Sołectwa

2017_doz (87 kB)

Posesja Państwa Danuty i Henryka Czaja

Ogród Państwa Danuty i Henryka Czaja Ogród Państwa Danuty i Henryka Czaja Ogród Państwa Danuty i Henryka Czaja Ogród Państwa Danuty i Henryka Czaja Ogród Państwa Danuty i Henryka Czaja Ogród Państwa Danuty i Henryka Czaja

Posesja Państwa Ewy i Kazimierza Gracka

Ogród Państwa Ewy i Kazimierza Gracka Ogród Państwa Ewy i Kazimierza Gracka Ogród Państwa Ewy i Kazimierza Gracka Ogród Państwa Ewy i Kazimierza Gracka Ogród Państwa Ewy i Kazimierza Gracka Ogród Państwa Ewy i Kazimierza Gracka Ogród Państwa Ewy i Kazimierza Gracka Ogród Państwa Ewy i Kazimierza Gracka

Posesja Państwa Haliny i Tadeusza Janik

Ogród Państwa Haliny i Tadeusza Janik Ogród Państwa Haliny i Tadeusza Janik Ogród Państwa Haliny i Tadeusza Janik Ogród Państwa Haliny i Tadeusza Janik Ogród Państwa Haliny i Tadeusza Janik Ogród Państwa Haliny i Tadeusza Janik Ogród Państwa Haliny i Tadeusza Janik Ogród Państwa Haliny i Tadeusza Janik
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


29 lipca 2017

Turniej piłkarski w naszym sołectwie

W sobotnie popołudnie 22.07.2017 r. przy super pięknej pogodzie na terenie rekreacyjno –sportowym przy ul.Gliwickiej 102 odbył się turniej piłkarski. Rozgrywaliśmy mecze piłki nożnej pomiędzy drużynami naszego sołectwa. W taki oto sposób można sport potraktować, jako zabawę, bo poziom rozgrywek a szczególnie wzajemna życzliwość była na bardzo wysokim poziomie. Żeby zawodnikom i kibicom nie zabrakło siły to nasze Koło Gospodyń Wiejskich częstowało chętnych kiełbaskami z rożna oraz różnymi napojami. Dla zwycięzców sponsorzy przygotowali dyplomy, puchar oraz nagrody, które zwycięzcom wręczył jak zawsze nasz Ks. probosz Antoni Cebula, Sołtys oraz szefowa KGW. Całość imprezy poprowadził Radny Rady Sołeckiej do spraw sportu Boguś Kolarczyk. Dziękuje członkom Rady Sołeckiej za sponsorowanie nagród. Do zobaczenia na wrześniowym dniu sportu.

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia")
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


4 lipca 2017

PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA RADY SOŁECKIEJ
W DNIU 22 CZERWCA 2017

Zebranie rozpoczęło się o godz 1830. Sołtys przywitał wszystkich zebranych. Na zebraniu obecni byli pani Celina Bubała - przewodnicząca KGW oraz prezes OSP Dariusz Gaschi.

Sołtys poinformował zebranych, że właśnie wraca z zebrania połączonych komisji w Urzędzie Miasta, które dotyczyło naszego sołectwa, a mianowicie budowy węzła komunikacyjnego ul. Reta Śmiłowicka z DK 44 związanego z budową osiedla Sielanka.

Przedstawiono proponowany porządek zebrania Rady Sołeckiej który przyjęto bez uwag. Sekretarz Alina Kalisz-Dunia stwierdziła prawomocność zebrania. Lista obecności jako załącznik nr 1 do protokołu. Na zebraniu obecnych było 8 członków Rady Sołeckiej. Został odczytany protokół z poprzedniego zebrania R.S. Za przyjęciem głosowało 8 członków RS.

Pkt.4 zebrania - wnioski o inwestycje w Sołectwie Śmiłowice do budżetu na 2018 r. załączono do protokołu jako załącznik nr 2. Sołtys poinformował, że od 15 czerwca ulica Jana Kawalca za zgodą mieszkańców nosi nazwę GÓRNOŚLĄSKA. Wkrótce zostaną umieszczone tablice z nową nazwą ulicy.

Pkt.5 zebrania - w związku z tym że w maju nie odbył się festyn strażacko - sołecki, (trudności finansowe OSP) sołtys zaproponował zorganizowanie festynu sportowego dla mieszkańców, sponsorowanego przez radnego, sołtysa oraz radnych Rady Sołeckiej. Wniosek został przyjęty, ustalono dzień 22 lipca sobota o godz 1600 na terenie rekreacyjno-sportowym przy ulicy Gliwickiej 102. Do organizacji włączy się jak zawsze nasze Koło Gospodyń Wiejskich. Plakaty informacyjne rozwiesi pan Bogdan Kolarczyk. Ustalono poszczególne zadania dla organizatorów.

Pkt.6 zebrania - informacje z pracy Spółki Wodnej na terenie Sołectwa. W ubiegłym miesiącu spółka wykonała melioracje terenów rolnych (140 mb) państwa Mazur, Powała i Drob. Materiał został zapłacony w całości przez zainteresowane strony. Obecnie trwają prace melioracyjne ulicy Elsnera rejon DK 44, potoku Żabica oraz bocznych i rowu przy ul. Reta Śmiłowicka ogródki działkowe. Członek Rady Soleckie a jednocześnie członek Zarządu Spółki Wodnej p. Mieczysław Pełka przedstawił informacje z Walnego Zebrania Spółki Wodnej które odbyło się w tym roku w Śmiłowicach. Zarząd Spółki Wodnej po przedstawieniu sprawozdań z pracy za 2016 r. otrzymał absolutorium. Został też przyjęty plan finansowy na 2017 r. Dotacja z UM Mikołowa na działalność w 2017 r. wynosi 50 tys. zł. Zaapelowano do mieszkańców o wywiązywanie się z opłaty składki na prace w Sołectwie, utrzymano dotychczasową stawkę w kwocie 15 zł przeliczeniowo od ha.

Pkt.7 zebrania - ustalenia w sprawie zagospodarowania terenu do rozgrywek w dyscyplinie piłki siatkowej - plażowej przylegającego do nowego placu zabaw. Rada Solecka wystąpiła do Burmistrza z prośba o przekazanie części działki graniczącym z nowym placem zabaw w celu wybudowania boiska do piłki - siatkówki plażowej. Burmistrz wyraził zgodę a mieszkańcy chcą wybudować to boisko wspólnym wysiłkiem. Termin na to spotkanie wyznaczono na 28 czerwca.

Sołtys podziękował członkom Rady Soleckiej za pomoc w organizacji Dnia Dziecka oraz szczególnie podziękował naczelnikowi i strażakom sekcji bojowej za szkoleniowy pokaz wraz z krótkim wykładem na temat niebezpieczeństwa pożaru oraz jego likwidacji. Podziękował również radnemu za udostępnienie zabytkowego ciągnika wraz z powozem na wycieczki po terenach zielonych sołectwa, co każdego roku jest największą atrakcją. Pani Wiesławie kierownikowi świetlicy soleckiej przewodniczącej KGW p. Celinie Bubała, Grzegorzowi Bubała z córkami.

W dalszej części spotkania sołtys poinformował że obecnie odbywają się prace na terenie budowy placu zabaw II etap oraz poprawki z I etapu, dokonano też wycinki drzew oraz uporządkowano teren wokół placu zabaw. Teren zostanie ogrodzony. Na ul. Reta Śmiłowicka prowadzone są prace związane z ogrodzeniem placu zabaw oraz wymianą ogrodzenia boiska do piłki nożnej na stabilniejsze żeby terenu nie niszczyła dzika zwierzyna. Wykonano najazdowy próg zwalniający przy posesji nr 10 - zgodnie z ustaleniami mieszkańców. Zwrócono się z wnioskiem o zmianę ograniczenia szybkości do 70 km na drodze DK-44 do zjazdu w ulicę Jana Elsnera. Złożono wniosek o utwardzenie rozjechanych poboczy ulica Zgody wjazd do magazynów firmy Rolnik - wniosek rozpatrzono pozytywnie.

Poinformowano również zebranych o tym, że Ruda Sląska wycofała się z wydania zgody na budowę spalarni na terenie po byłej elektrowni Halemba. Sołtys poinformował o utworzeniu w Gminie Rady Seniorów, gdzie można zgłaszać kandydatury jako członków zarządu.

Pkt. 10 zebrania - Wolne głosy i wnioski:
- Pan Mieczysław Pełka wskazał walący się stary słup oświetleniowy do szybkiej likwidacji w pasie drogi gminnej ulicy Górnośląskiej posesja p. Janeczek
- zwrócić się do ZUK o remont cmentarza komunalnego, utwardzić ścieżki oraz wykonać kosmetykę drzew wokół cmentarz oraz konserwacje metalowego płotu.
- p. Mariusz Babiec odniósł się do porządku panującego na cmentarzu i poruszył temat zaniedbanych mogił tzw. niczyich lub pochowanych osób bezdomnych.
- p. Gracyalny zwrócił uwagę na niesolidne koszenie rowów przy ul. Gliwickiej oraz zatykanie przepustów przez niezebraną wykoszona trawę.
- sołtys wnioskuje o wykonanie przejścia dla pieszych przez ulicę Górnośląską w rejonie nowego placu zabaw oraz o doświetlenie terenu placu z dwóch istniejących słupów oświetleniowych.

Na tym zebranie zakończono.

************************************************

Załącznik nr 2 do protokołu z zebrania Rady Sołeckiej w Śmiłowicach
w dniu 22 czerwiec 2017 r.

 1. Wniosek radnego p. Mieczysława Pełki dotyczy budowy brakującego chodnika przy ul. Górnośląskiej na wysokości Wspólnoty Mieszkaniowej, rejon nowy plac zabaw. Wymiana nierównej kostki brukowej na betonową na wjazdach do posesji ul. Górnośląska. Wyasfaltować ulice obok Wspólnoty Mieszkaniowej w kierunku ODR-u obecnie nierówne płyty betonowe.
 2. Rada Sołecka podtrzymuje wniosek z początku obecnej kadencji - budowa chodnika z latarniami oraz ławeczkami jako miejsca spoczynku wzdłuż ul. Jesionowej od ul. Gliwickiej do cmentarza komunalnego.
 3. Wniosek radnego p. Mirosława Orzechowskiego - wykonanie asfaltowych zatoczek przy wjazdach z ul. Elsnera do ulic bocznych.
 4. Wniosek p. radnego Krzysztofa Gracyalnego - montaż krzesełek - boisko Strażak Mikołów.
Seretarz Rady Sołeckiej
Alina Kalisz-Dunia


26 czerwca 2017

Pielgrzymka ze Skoczowa do Częstochowy

Pielgrzymka ta udaje się już po raz siedemnasty do stóp MB Częstochowskiej Królowej Polski. Dzisiaj pielgrzymują 62 osoby. W tym roku widać tu wiele młodych ludzi wśród których jest też czwórka dzieci Olek, Stasio, Wiktoria i Jasio. Olek idzie w tym roku do pierwszej klasy Stasio i Wiktoria idą do kl. III najstarszy jest tu Jasio który w tym roku pójdzie do kl. VI.

Tegoroczna pielgrzymka jest dla nich debiutem, ale patrząc na ich rodziców, dziadków można się spodziewać, że te dzieci przejmą pałeczkę a hart ducha ich opiekunów jest dla nich dobrym przykładem.

Chciałam przedstawić pielgrzymkę właśnie oczami tego najmłodszego pokolenia. Zadałam dzieciom pytanie, z jakimi intencjami idą do Matki Bożej? Były to: o dobre stopnie, dobrych kolegów ale co mnie zaskoczyło, to jednogłośnie mówili „O pokój u Nas, żeby był pokój w Naszym Kraju”.

Właśnie ten młody duch emanował od wszystkich pielgrzymów. Kiedy czekałam na Nich na trasie, to jeszcze nie było nikogo widać ale pieśń już niosła się po okolicy. Nawet osoby które idą już po raz siedemnasty mówią, że przy śpiewie i młodzieżowych rytmach idzie się lżej i szybciej.

Dzięki składajmy Panu za ludzi decydujących się na trud pielgrzymowania, szczególnie za te młode osoby, aby zapał i energia ich nie opuszczała. Niech Matka Najświętsza do której się udają podtrzymuje ich wiarę, niechaj prowadzi ich do Swego Syna Jezusa.

W imieniu pielgrzymów chciałabym podziękować osobom, które przygotowały posiłek. Poświęciły swój cenny czas, swoje zdolności kulinarne, logistyczne.

BÓG ZAPŁAĆ
(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia")
C.W.B.

19 czerwca 2017

Przy ulicy Reta Śmiłowicka plac zabaw będzie bardziej bezpieczny

Kończymy prace związane z ogrodzeniem małego placu zabaw przy ul. Reta Śmiłowicka. Ponadto wymienimy uszkodzone ogrodzenie boiska do piłki nożnej i wtedy nasze kochane dzieciaki będą bezpieczniejsze a dostęp leśnym zwierzętom takimi jak dziki będzie utrudniony.

Szanowni Państwo jeszcze trochę cierpliwości i wreszcie będzie nowa droga z prawdziwego zdarzenia, począwszy od ulicy Gliwickiej do posesji Pana Pawlaka. Przy placu zabaw, zgodnie z Państwa życzeniem, na nowej drodze jest zaprojektowany próg zwalniający oraz w trakcie realizacji jest próg najazdowy przy posesji nr 10. Spółka Wodna wykona meliorację odcinka rowu od ogrodów działkowych do przystanku obok Państwa Krenczyk.

A z okazji czasu urlopowego życzę Państwu oraz wszystkim naszym pociechom miłego wypoczynku.

Reta Reta Reta Reta
Z uszanowaniem
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


3 czerwca 2017

Sołecki Dzień Dziecka dla naszych pociech

Jak co roku dla naszych milusińskich Pani Wiesia kierownik Świetlicy Sołeckiej, Sołtys z Radą Sołecką, Radny Remek Kuś, Kolo Gospodyń Wiejskich i nasi zawsze życzliwi strażacy na czele z naczelnikiem Henrykiem Kamińskim, na terenie ćwiczebnym za remizą zorganizowali sportowe popołudnie.

Pogoda w tym dniu wyjątkowa dopisała. Strażacy zaprezentowali pokaz działań bojowych oraz inne atrakcje związane ze sprawnością Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Pan Radny swoim „luksusowym” powozem obwoził wszystkich chętnych po terenach typowo rolniczych, była to wycieczka „naukowa”, bo nie każdy w tych nowoczesnych czasach wie jak wygląda na polu rosnące zboże i inne płody rolne. Panie z KGW zadbały o poczęstunek a Rada Sołecka o smakołyki i napoje.

Wyjątkowo w tym roku zabrakło na spotkaniu naszego Proboszcza, ale niestety obowiązki nie zawsze pozwalają Proboszczowi na włączenie się do wszystkich spotkań organizowanych w sołectwie. W rozmowie z Sołtysem, ksiądz Proboszcz przekazał dzieciom życzenia miłego spędzenia tych radosnych chwil.

Sołtys, rodzice oraz najbardziej ważne w tym dniu dzieci, dziękują wszystkim organizacjom za pomoc w przeprowadzeniu tego pięknego i udanego spotkania.

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia")
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


31 maja 2017

PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA CZŁONKÓW RADY SOŁECKIEJ W ŚMIŁOWICACH W DNIU 16 MAJA 2017 R.

Zebranie rozpoczęło się o godzinie 1800. Sołtys Józef Świerczyna przywitał wszystkich przybyłych gości oraz członków rady. Na zebranie został zaproszony vice burmistrz Mikołowa p. Mateusz Handel oraz dzielnicowy policji w Mikołowie p. Tomasz Jałowy. Obecni byli też p. Celina Bubała, przewodnicząca KGW oraz Remigiusz Kuś - radny. Licznie przybyli też mieszkańcy naszego sołectwa. Lista obecności jest załączona do protokołu jako załącznik nr 1. Na zebraniu było obecnych 8 członków Rady Sołeckiej, nieobecnych było dwóch.

Tematem wiodącym zebrania była planowana budowa spalarni śmieci w pobliżu granicy naszego miasta, w Rudzie Śląskiej. Pan Sołtys odczytał proponowany porządek zebrania i od razu zaproponował jego zmianę ze względu na ilość przybyłych mieszkańców, szczególnie zainteresowanych niektórymi tylko tematami. Jednogłośnie przegłosowano zmianę porządku zebrania. Porządek zebrania dołączono do protokołu jako załącznik nr 2.

Sekretarz Rady Sołeckiej stwierdziła prawomocność zebrania (obecnych 8 członków rady).

Debatę rozpoczął Izydor Gorol intrygującym wszystkich tematem planowanej budowy spalarni śmieci na pograniczu miasta. Odpowiedzi z ramienia Urzędu Miasta udzielił p. Mateusz Handel. Urząd Miasta jest również zaskoczony planami budowy spalarni śmieci. Nie dziwi to jednak, ponieważ obiekt ma zostać zlokalizowany na terenie gminy Ruda Śląska, której włodarze nie są zobowiązani powiadamiać sąsiednie gminy o planowanych inwestycjach. Ruda Śląska zwróciła się do Urzędu Miasta w Mikołowie o pozwolenie na przejazd do tej inwestycji przez teren miasta a konkretnie naszego sołectwa. Jednak Urząd takiej zgody nie wydał. W czwartek o godzinie 1500 jest planowane spotkanie w tzw. Białym domku przedstawicieli Urzędu Miasta oraz zainteresowanych mieszkańców z przedstawicielami Urzędu Miasta Ruda Śląska. Na tym spotkaniu zostaną udzielone wszelkie informacje i odpowiedzi na pytania mieszkańców. Każdy może w tym spotkaniu uczestniczyć i zadawać pytania przedstawicielom Rudy Śląskiej. Mateusz Handel zobowiązał się również wobec zebranych, że w ich imieniu wystąpi na tym spotkaniu i wyjaśni wszystkie wątpliwości, które mu polecą mieszkańcy naszego sołectwa nieobecni na zebraniu. Urząd Miasta ze swojej strony zrobi wszystko co możliwe, by inwestycja nie zagrażała zdrowiu naszych mieszkańców.

Pkt następny zebrania dotyczył sprawozdania dzielnicowego Policji na temat stanu bezpieczeństwa naszej dzielnicy. Młodszy Aspirant p. Tomasz Jałowy przedstawił stan zagrożenia jako absolutnie minimalny. Na terenie naszego sołectwa w ciągu ostatniego roku było tylko jedno zdarzenie o charakterze kryminalnym (włamanie do firmy) oraz jedno wykroczenie. Ostatnio też sami mieszkańcy zareagowali na „przebierańców” podających się za pracowników firmy TAURON, informując policję o tym procederze. Pan dzielnicowy ponownie zaapelował do mieszkańców o pobranie aplikacji z Krajowej Mapy Zagrożeń, gdzie można nanosić miejsca szczególnie uciążliwe pod względem poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Takie miejsca są dokładnie monitorowane przez Policję. Mieszkańcy przedstawili policjantom nowy temat, rokrocznie pojawiający się w miesiącach letnich a mianowicie przejazdy DK 44 motocyklistów, wracających co czwartek ze zlotu w Chudowie. Motocykliści nagminnie nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i znacznie przekraczają szybkość na DK 44. Dzielnicowy obiecał przekazać temat sekcji zajmującej się ruchem drogowym.

Mieszkańcy, którzy przybyli z Rety Śmiłowickiej poinformowali o pojawieniu się nowych ubytków w drodze przy wyjeździe z Rety na ul. Gliwicką, poza dziurami łatanymi doraźnie przez ZUK. Mieszkańcy nowego osiedla Sielanka mają również problem z dokończeniem budowy przez dewelopera, od którego kupili nieruchomości. Problem dotyczy dojazdu do nieruchomości już zabudowanych domami i zamieszkałych. Pan vice burmistrz Handel obiecał pomóc od strony prawnej w miarę swoich możliwości, ponieważ Urząd nie jest stroną w sporze pomiędzy deweloperem a jego klientami. Co do dróg dojazdowych na ul. Reta Śmiłowicka p. Sołtys przypomniał o planowanej ogromnej inwestycji budowy nowej i naprawy istniejącej drogi dojazdowej w III kwartale tego roku.

Mieszkaniec ul. Elsnera p. Chmielewski zapytał o możliwość podniesienia bezpieczeństwa przechodniów przy wyjeździe z ul. Elsnera na ul. Gliwicką np. przez przedłużenie ograniczenia szybkości z 70 do 50 km na godzinę.

Na tym zakończono część zmienioną zebrania ze względu na doraźne tematy nurtujące mieszkańców.

Następnie członkowie rady przeszli do tematów zaplanowanych na zebranie. Został odczytany protokół z poprzedniego zebrania. Głosowaniem jednomyślnym członkowie rady przyjęli protokół.

Pkt. 4. zebrania dotyczył organizacji Dnia Dziecka. Datę wyznaczono na 3 czerwca, godziny od 16 do 19.00 Budżet w wysokości 600 zł zostanie wydany na ten cel. Organizacją zajmie się p. Wiesia oraz radni p. Kolarczyk i p. Orzechowski odpowiedzialni za zabawy i zawody sportowe. W tym dniu OSP Śmiłowice otworzy również swoje pomieszczenia dla dzieci i zapozna je z pracą strażaków. Pan Kuś będzie woził dzieci ‘powozem dożynkowym. Zdjęcia i reportaż z tego wydarzenia jak zwykle wykona p. Bubała.

Pan Sołtys poinformował, że Straż Pożarna nie będzie w tym roku uczestniczyła w organizacji majówki. W zamian p. Sołtys zaproponował zorganizowanie przez Radę Sołecką dnia sportu, sponsorowanego przez członków Rady Sołeckiej.

Pkt. 6 zebrania dotyczył zaopatrzenia sołectwa w wodę pitną. Obecnie woda jest dostarczana z GPW albo mieszana GPW i ujęcie Rusinów. Jest jednak znacznie lepszej jakości niż poprzednio.

Pkt. 7 dotyczył zmiany nazwy ul. Kawalca w związku z ustawą „dekomunizacyjną”. Zmiana nazwy została przegłosowana przez mieszkańców z Kawalca na Górnośląską.

Pkt 10 dotyczył sprawy inwestycji na ul. Reta. Pan Handel przekazał mieszkańcom informację, że przetarg co do projektowania i wykonywania nowej drogi jest już rozstrzygnięty i zostanie zrealizowany do listopada bieżącego roku. Przy wyjeździe z ul. Reta powstanie nowy węzeł komunikacyjny.

Następnie p. Radny Kuś przedstawił informacje z Urzędu Miasta dotyczące:
1. uchwały Rady Miasta o przystąpieniu Gminy Mikołow do Związku Metropolitalnego
2. utworzenia nowego Klubu Radnych o nazwie ‘Z tradycją w przyszłość’
3. rozpoczęcia realizacji programu Karta Mieszkańca
4. przekazania formularzy konsultacyjnych 118 głosów za zmianą nazwy ulicy Kawalca do Urzędu
5. propozycji likwidacji zalewiska przy ul. Elsnera
6. rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę ul. Reta Śmiłowicka
7. Zakładu Utylizacji Odpadów Niebezpiecznych
Dokładny opis informacji radnego został załączony do protokołu jako załącznik nr 3.

Informacje Sołtysa:
1. Za kwotę 1800 zł Spółka Wodna wykonała remont rowu za Karimem.
2. Zajęto się nowym tematem wjazdu do posesji, którą kupiła firma Rolnik i wjeżdża tam samochodami z przyczepami. Droga musi zostać przystosowana do wjazdu na ten teren od ul. Zgody.
3. Dotyczył sprawy zepsutej kosiarki do koszenia terenów zielonych na terenie naszego sołectwa i prawdopodobnej konieczności zakupienia nowej.

Na zebraniu rozmawiano również o spotkaniu z Ogrodnikiem Miejskim na temat upiększenia terenu naszego sołectwa nowymi nasadzeniami i klombami oraz wykonania alei reprezentacyjnej ul. Jesionowej. Chcielibyśmy również nowych nasadzeń na powstającym terenie rekreacyjnym z siłownią przy ul. Kawalca.

Informacje dotyczące ul. Reta.
ZUK wyremontował płot przy boisku sportowym. Planuje również ogrodzenie niskim płotkiem terenu przy placu zabaw dla dzieci, żeby zwiększyć ich bezpieczeństwo. Nowe nasadzenia zieleni powstaną na Recie Śmiłowickiej, żeby akcja nasadzeń na 800 lecie miasta była również tam realizowana.

Siatkarska reprezentacja Śmiłowic osiągnęła 2 miejsce w turniej drużyn mikołowskich.

Pan Sołtys zobowiązał komisję ds. posesji o zgłaszanie kandydatur do 1 sierpnia.

Następnie p. Pełka wyjaśnił zebranym na czym polega praca Spółki Wodnej i za co mieszkańcy mają płacić 15 zł rocznie.

Poruszono również temat kwoty środków budżetu obywatelskiego, który Gmina przyznaje sołectwom. P. Pełka uważa, że nasze sołectwo jest w tym podziale poszkodowane. P burmistrz Handel stwierdził, że interpretacja p. Pełki jest niewłaściwa a w budżecie obywatelskim chodzi przede wszystkim o budowę wspólnoty mieszkańców i odpowiedzialności za majątek wspólny a nie o drobne kwoty rozbieżności pomiędzy dotacjami różnych sołectw.

P. Pełka pytał również co z jego propozycją wykonania 60 m chodnika przy ul. Kawalca. Pan Kuś odpowiedział, że priorytetem na ten rok jest inwestycja na Recie Śmiłowickiej i sprawa chodnika zostanie przełożona na następny rok.

Wątpliwości dotyczące braku reakcji WODR-u na pozostawienie azbestowego pokrycia dachowego na remontowanym budynku zostały przez Urząd Miasta pozostawione właścicielowi, który może nie likwidować pokryć azbestowych jeszcze przez wiele lat i prawo mu na to pozwala.

Zebranie zakończono

Seretarz Rady Sołeckiej
Alina Kalisz-Dunia


20 maja 2017

Odpowiedź UM w sprawie progów zwalniających na ul. Jana Kawalca (Górnośląskiej)

170520_progi (90 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


18 kwietnia 2017

Nasza kadra siatkarzy tym razem na II miejscu

W sobotę 8 kwietnia w hali sportowej MOSiR-u rozegrano XII Gminny Festiwal piłki siatkowej. W systemie rozgrywek każdy z każdym nasza drużyna pod dowództwem kapitana Michała Pietrzyka wywalczyła w pięknym stylu II miejsce. Na miejscu I byli nasi sąsiedzi Borowa Wieś a na trzecim drużyna z Dzielnicy Kamionka. Z naszego sołectwa panowie systematycznie trenują na hali sportowej zdobywając wspaniałe umiejętności czego dowodem są wysokie miejsca w turniejach. W tym roku wspólnym wysiłkiem planujemy wykonać boisko do piłki plażowej na terenie sąsiadującym z nowym placem zabaw i siłownią na wolnym powietrzu. Gratulujemy naszym siatkarzom dobrych wyników w rozgrywkach i dziękujemy za rozsławianie naszego malutkiego Sołectwa Śmiłowice na terenie Gminy Mikołów.

170408_gfps_16 (105 kB) 170408_gfps_17 (148 kB) Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej Gminny Festiwal Piłki Siatkowej
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


18 kwietnia 2017

Odpowiedź ZIM na interpelację w sprawie jakości wody

170418_odp.interpelacja woda (189 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


15 kwietnia 2017

Życzenia Wielkanocne

2017_wielkanoc_soltys (225 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


31 marca 2017

Protokół z Zebrania Wiejskiego

170410_zw_01 (277 kB) 170410_zw_02 (310 kB) 170410_zw_03 (338 kB) 170410_zw_04 (236 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


31 marca 2017

Sprawozdanie z zebrania Rady Sołeckiej Śmiłowice

170331_zrs_01 (342 kB) 170331_zrs_02 (280 kB) 170331_zrs_03 (288 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


25 marca 2017

Interpelacja Radnych w sprawie jakości wody

Mieszkańcy Sołectw do skutku będą zwracać się do władz miasta i stanowczo domagać się dostaw pewnej jakościowo wody.
170325_jak_wod (120 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


25 marca 2017

Sprawa eksploatacji górniczej złoża Śmiłowice

170325_szk_g_01 (121 kB)
Poniżej materiały na temat eksploatacji górniczej złoża Śmiłowice
Kliknij w obraz, aby zobaczyć całość
Raport - czerwiec 2013 Uzupełnienie do Raportu - czerwiec 2014 Uzupełnienie do Raportu - wrzesień 2014 Uzupełnienie do Raportu - luty 2015
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


11 marca 2017

"Siłownia pod chmurką" z Budżetu Obywatelskiego

Od samego początku głośno mówimy, że niereformowalna ustawa o Budżecie Obywatelskim dyskryminuje Male Ambitne Sołectwa, takie jak NASZE. Klęska w realizacji Budżetu Obywatelskiego za 2016 r. w naszym sołectwie jest nienajlepszą wizytówka władz Gminy Mikołów. Mamy marzec 2017 roku, a na naszym terenie, na tak zwanym placu zabaw z siłownia pod chmurką, wygląda jak po wielkiej nawałnicy, wszystko rozpoczęte i spartaczone.

Panie chcąc poćwiczyć na urządzeniach i poprawić swoją kondycje, pytają mnie czy na tych chwiejących się urządzeniach jest bezpiecznie. Odpowiadam że pierwszy etap ponoć jest odebrany przez panią inspektor - tak się dowiedziałem z informacji drugiego obiegu. Przykro mi że ani pana Radnego, nie mówiąc już o gospodarzu sołectwa - Sołtysie, ani wnioskodawcy nie zawiadomiono o niby oficjalnym odbiorze i dopuszczeniu urządzeń do ćwiczeń.

Zbliża się drugi etap rozbudowy tego terenu i jak tu zachęcić mieszkańców do poważnego traktowania obecnej edycji BO i wzięciu udziału w głosowaniu na obecne projekty. Staram się mieszkańcom spokojnie wytłumaczyć, że to wina niedoskonałej ustawy o wyłonieniu wykonawcy w formie przetargu. A tak szczerze - to przypominam, że nasi mieszkańcy już za NIECAŁE dwa lata maja prawo do oddania głosu w wyborach na gospodarnego i transparentnego BURMISTRZA naszego miasta.

Przedstawiamy Państwu pismo skierowane do Burmistrza w tej sprawie.
2017_bo_01 (151 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


11 marca 2017

Opłata abonamentowa za wodę i ścieki

MIMO WYSOKIEJ CENY ZA WODE SKAŻONĄ BAKTERIAMI COLA I NIE TYLKO, ZAKŁAD INZYNIERI MIEJSKIEJ w Mikołowie Sp.z o.o., którego, jak przypominam, właścicielem jest Gmina Mikołów - czyli MY Mieszkańcy, wprowadza ponownie abonamenty za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków.

Przedstawiamy Państwu pismo skierowane do Urzędu Miasta Mikołowa w tej sprawie.
abonament woda (150 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


10 marca 2017

Co mogę wyciąć na działce

wycinka drzew (188 kB)

Szanowni mieszkańcy! Zachęcam do rozsądnego korzystania z nowej ustawy. Każdy z nas wie, że zieleń jest potrzebna i proszę ją szanować.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


27 lutego 2017

Woda jest już zdatna do spożycia

Pełna informacja na stronie Zakładu Inżynierii Miejskiej:
http://www.zim.com.pl/index.php?jezyk=pl&grupa=3&dzi=1484219393&id_menu=88

og_122 (56 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


25 lutego 2017
Skażona woda w Śmiłowicach
Pełna informacja na stronie Zakładu Inżynierii Miejskiej:
http://www.zim.com.pl/index.php?jezyk=pl&grupa=3&dzi=1484219393&id_menu=88

og_121 (85 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef ŚwierczynaSamowola budowlana na ul. Jesionowej

170222_jes_01 (179 kB) 170222_jes_02 (95 kB) 170222_jes_03 (87 kB) 170222_jes_04 (86 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


3 lutego 2017

Protokół z Wiejskiego Zebrania Sprawozdawczego za 2016 r.

Zebranie sprawozdawcze za 2016 r. odbyło się 3 lutego 2017 r. o godz. 17.00 w budynku OSP. W zebraniu udział wzięli pan burmistrz Stanisław Piechula, asystent burmistrza pani Aleksandra Czech, radny Remigiusz Kuś, prezes OSP Dariusz Gaschi, prezes KS „Strażak Mikołów” Piotr Tabacki, przewodnicząca Kola Gospodyń Wiejskich Celina Bubała, przedstawiciel Straży Miejskiej, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji, członkowie Rady Sołeckiej.

Na wstępie Sołtys Jozef Świerczyna przywitał przybyłych gości oraz mieszkańców. Według listy o godz.17.00 na zebraniu obecnych było 26 osób. (zał. nr 1 do protokołu) Zgodnie ze statutem Sołectwa Śmiłowice w pierwszym terminie na zwołanym Zebraniu Wiejskim powinno być 50 osób plus jeden. W związku z brakiem wymaganej ilości mieszkańców w pierwszym terminie, odczekano statutowe 30 minut. W tym czasie za zgodą mieszkańców prowadzono zebranie wiejskie nie podejmując żadnych uchwał ani głosowań. Na zebraniu nie pojawiło się więcej mieszkańców.

Sołtys odczytał proponowany porządek zebrania, pytając mieszkańców czy wnoszą poprawki lub zmiany. Poprawek ani zmian nie zgłoszono. Porządek zebrania przyjęto jednogłośnie.(zał nr 2 do protokołu). Zebranie rozpoczęto od pkt.4 porządku tj. przedstawienia sprawozdania z działalności Rady Sołeckiej za 2016r.(zał. do protokołu nr 3). Po odczytaniu sprawozdania Sołtys poprosił o dyskusję nad przedstawionym sprawozdaniem.

Dyskusję rozpoczął pan Henryk Kalisz, pytając o braku dofinansowania KS Strażak Mikołów przy podziale środków soleckich. W odpowiedzi Sołtys stwierdził, że klub sportowy „Strażak Mikołów”otrzymał środki z gminy na działalność statusową. Do dyskusji włączył się prezes KS „Strażak Mikołów”pan Piotr Tabacki, który podkreślił dobrą współpracę z Sołtysem i Radą Sołecką polegającą nie tylko na przydzieleniu finansów, ale również na wzajemnej pomocy doraźnej, jaka klub otrzymuje współpracując z OSP jak i z Radą Sołecką w Śmiłowicach. Sołtys dodał, że jest możliwość tak, jak w innych latach przekazania dotacji, jeżeli zostanie wygospodarowana z bieżących wydatków w sołectwie.

Następnie pan Radny Remigiusz Kuś zauważył nieścisłości w sprawozdaniu, a mianowicie pominięcie wykonanych prac przy ulicy Jana Elsnera. Do sprawozdania dodano zdanie o następującej treści – „Na gminnej działce przy ulicy Jana Elsnera wykonano pierwszy etap budowy drogi, wykorytowano oraz nawieziono tłucznia - nowa droga połączy tereny budowlane z istniejącą ulicą Jana Elsnera.” Sprawozdanie razem z poprawkami zostało poddane pod głosowanie. W głosowaniu udział wzięło 26 osób, sprawozdanie zostało przyjęte jednogłośnie.

Następnie glos zabrał pan Burmistrz Stanisław Piechula dziękując za współpracę przez miniony rok Radzie Soleckiej oraz panu Radnemu Remigiuszowi Kuś. Podjęto decyzje o budowie drogi Reta Śmilowicka, która obecnie jest w stanie tragicznym, zaplanowano również dla naszego sołectwa modernizacje drogi z chodnikiem przy ulicy Jesionowej od ul. Gliwickiej do cmentarza, jako ulicę reprezentacyjną. Zostaną też ustawione ławeczki dla spacerowiczów. Pan Burmistrz zapewnił również, że nadal będą realizowane inwestycje z Budżetu Obywatelskiego.

W dalszej części zebrania przewodnicząca odczytała sprawozdanie z działalności KGW w 2016 r. oraz przedstawiła plan pracy zatwierdzony przez koło na 2017 r. (zał. do protokołu nr 3).

W pkt. 6 w spr. bezpieczeństwa w sołectwie głos zabrali przedstawiciele Policji. Przedstawiając zebranym, na czym polegają widoczne i nie widoczne działania policji na terenie sołectwa. Wielokrotnie odbywają się patrole nieumundurowanych funkcjonariuszy wraz z patrolem Straży Miejskiej lub oddziałami prewencji z Katowic. Teren sołectwa jest chroniony przez policjantów patrolujących ulice oraz przez wyznaczenie punktów szczególnego zagrożenia i tam również skupia się uwaga funkcjonariuszy. Zaapelowano również do zebranych o informacje, nawet anonimowe o zdarzeniach niepokojących lub wskazujących na zachowanie patologiczne w rodzinach. Z sali zostało zadane pytanie dotycząc działań operacyjnych policji, ale dotyczyło szczególnego przypadku i na to pytanie policjanci nie mogli odpowiedzieć ze względu na nieznajomość szczegółów sprawy.

Głos zabrał komendant Straży Miejskiej p. Bogusław Łuczek. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zajmują się podobnymi sprawami jak policja, jednak w roku ubiegłym razem z członkami OSP prowadzili również czynności informacyjne na temat bieżącego problemu, czyli smogu i prowadzili instruktarz dla mieszkańców jak palić w piecach, żeby zmniejszyć emisję dymu. Nie zawsze wzmożona ilość dymu z kominów jest wynikiem palenia śmieci, czasem jest to niewłaściwe rozpalanie i dlatego jest potrzeba edukacji mieszkańców.

Jako że temat jest aktualny to wywołał dyskusję mieszkańców. Pan Bronisław Pietrzyk zapytał Burmistrza czy urząd może podjąć jakieś kroki doraźne oraz na przyszłość w związku z tym zagrożeniem. Pan Burmistrz odpowiedział, że program dopłat do pieców został już zamknięty, ale że niestety nie spełnił on zakładanych w nim planów. W piecach nawet nowej generacji mieszkańcy palą odpadki i śmieci, a dopłaty nie powodują zmian przyzwyczajeń. Poza tym najwięcej dymu jest nad dzielnicami najbiedniejszymi, a tamtejsi mieszkańcy nawet gdyby im wymienić piece na nowe i tak nie mają funduszy na zmianę gatunku opału. Sprawa smogu jest bardzo szerokim społecznym zagadnieniem, bo gdyby odgórnie, czyli na poziomie wojewódzkim czy rządowym zakazać sprzedaży miału i flotów to mogłoby to spowodować inne społecznie niepożądane konsekwencje. Gmina jednak ze swojej strony stara się o propagowanie udziału mieszkańców w nowym programie wymiany pieców. Takie programy promuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Sama Gmina nie finansuje obecnie takich działań, bo nie ma na to środków.

Pan Burmistrz poinformował również, że rozpoczęto wymianę oświetlenia w centrum miasta na energooszczędne, że na bieżąco są ocieplane nieruchomości należące do gminy. Pan Henryk Kalisz zapytał, co z rozpoczętym programem zakładania ogrzewania fotovoltaicznego, który był poruszany w ubiegłym roku. Burmistrz odpowiedział, że wszystkie złożone wnioski zostały zaakceptowane i każdy mieszkaniec zameldowany w Mikołowie będzie objęty tym programem. W tym miejscu Burmistrz poruszył sprawę płacenia podatków na terenie gminy Mikołów. Problem w tym, że wielu mieszkańców miasta nie jest zameldowanych w Mikołowie. Powoduje to, że jako mieszkańcy są beneficjatami dóbr miejskich, ale jako niezameldowani nie płacą u nas podatków i pieniądze z ich podatków idą do innych gmin i tam są rozdzielane wśród mieszkańców. Pan Brzozowski zapytał mieszkańców, czy są zadowoleni z działań wybranych przez siebie władz miasta oraz sołectwa. Sam stwierdził, że z działań Rady Sołeckiej i Sołtysa na rzecz mieszkańców jest zadowolony.

Przystąpiono, do pkt. 9 porządku zebrania. Przedstawiono plan pracy Rady Sołeckiej na 2017r., czyli między innymi harmonogram spotkań i imprez integracyjnych dla mieszkańców. Informacje z działalności spółki Wodnej pod nieobecność kierownika Krzysztofa Rogalskiego przedstawił pan Mieczysław Pełka członek Zarządu Spółki Wodnej Gminy Mikołów. W roku bieżącym na naszym terenie spółka wykona 1160 mb melioracji rowów. W ramach możliwości finansowych będą usuwane wybicia dren polnych oraz usuwanie skutków po nawałnicach. Aktualnie obowiązująca składka członkowska uzależniona jest od wielkości posiadanego areału i wynosi 15 zł za obszar od 0, 1ha do 1 ha, obszar powyżej 1ha przeliczeniowo 10 zł za każdy ha. Termin płatności do 30 czerwca bieżącego roku.

Na pytanie mieszkańców o godz. urzędowania radnego, pan Kuś odpowiedział, że urzęduje w każdy pierwszy wtorek miesiąca miedzy 17 a 18 oraz że nie unika kontaktów z mieszkańcami na co dzień.

W wolnych głosach i wnioskach zapytano:

Pan Bronisław Pietrzyk –czy jest decyzja dotycząca wydzielenia działki pod teren rekreacyjno-sportowy obok budowanego placu zabaw z siłownia pod chmurką (odpowiedz Burmistrza- temat w trakcie rozpatrywana); czy w planach jest sanitarne cięcie drzew przy ulicy Gliwickiej na zjeździe do WODRU oraz poruszył sprawę ograniczenia szybkości ruch na ulicy Jana Kawalca przez zbudowanie urządzeń wymuszających ograniczenie prędkości.

Pani Anna Polok wskazała na problem biegających psów bez smyczy i kagańca po ulicy Kawalca, dzieci idąc do szkoły boją się hasających psów.-Sprawę odnotował obecny na zebraniu Komendant Straży Miejskiej.

Pan Mieczysław Pełka wskazał na pęknięcia nakładki asfaltowej w ulicy Jana Kawalca i prosił o ich uzupełnienie, oraz pytał pana Burmistrza czy wie coś na temat żłobków resortowych.

Pan Roman Bąk zapytał czy jest możliwość uchronienia parkingów, zieleni oraz poboczy dróg w sołectwie przed dewastacją przez dziki.

Sołtys ponownie zwrócił się z wnioskiem w imieniu mieszkańców o uzupełnienie ubytków masy asfaltowej i odblokowanie starej ulicy Reta Smiłowicka do czasu nałożenia nakładki asfaltowej na nowo wykonanym odcinku drogi od ul Gliwickiej do tzw. dołków.

Na tym zebranie zakończono.

(Fotoreportaż jest dostępny w zakładce "Zdjęcia")
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


3 lutego 2017

Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej w Śmiłowicach
za 2016 r.

2017_spr01 (181 kB) 2017_spr02 (194 kB) 2017_spr03 (209 kB) 2017_spr04 (56 kB)
Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


22 stycznia 2017

SPRAWOZDANIE
z zebrania Rady Sołeckiej Śmiłowice w dniu 13 stycznia 2017 r.

Zebranie otworzył sołtys Józef Świerczyna, witając na pierwszym zebraniu w nowym roku członków rady oraz zaproszonych gości. W zebraniu uczestniczył pan Burmistrz Stanisław Piechula wraz z asystentką, pani Celina Bubała – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, radny Remigiusz Kuś oraz prezes OSP Śmiłowice p. Dariusz Gashi.

Sołtys przedstawił proponowany porządek zebrania, który został załączony do protokołu, jako załącznik nr 1.Radni przegłosowali jednomyślnie proponowany porządek zebrania. Podczas głosowania obecnych było 8 członków rady, po głosowaniu doszedł członek Rady Sołeckiej p. Bogdan Kolarczyk. Sekretarz rady stwierdziła prawomocność zebrania.

Nastąpiło odczytanie protokołu z poprzedniego zebrania z dnia 28 października 2016r. Protokół przyjęto jednogłośnie, bez poprawek.

Sołtys zaproponował termin 3 lutego (piątek) godz. 17.00 na Wiejskie Zebranie Sprawozdawcze za 2016r, przypomniał też, że aby spotkanie było ważne potrzebnych jest w pierwszym terminie min 51 mieszkańców. Następnie sołtys odczytał proponowany porządek Wiejskiego Zebrania Sprawozdawczego, który został przyjęty w głosowaniu. Dodał też, że sprawozdanie roczne Koła Gospodyń Wiejskich również zostanie przedstawione na tym zebraniu. Rozliczenie finansowe zrealizowano zgodnie z założeniami Rady Sołeckiej na 2016r Dokumentacja złożona w Urzędzie Miasta i w biurze Rady Sołeckiej. Następnie radni przeszli do tematu planu pracy Rady Sołeckiej na 2017 r. Ramowy harmonogram spotkań oraz imprez integracyjnych i sportowych znajduje się w sprawozdaniu, jako załącznik nr 2. Radni po poprawkach jednogłośnie przegłosowali projekt harmonogramu. Pan Sołtys przedstawił proponowany podział środków sołeckich na działalność statutową naszego sołectwa w 2017r. W tym roku, mimo że wyraźnie widać, że nas przybywa choćby na spotkaniu z św. Mikołajem to budżet jest mniejszy od roku 2016 o 411 zł. Po prostu coraz mniej nowych mieszkańców ma zameldowanie w Mikołowie- Śmiłowicach a budżet zależy od ilości zameldowanych osób. W tym roku na działalność statutową sołectwa otrzymaliśmy kwotę 15 769 zł. Proponowany podział środków na 2017r po poprawkach został jednogłośnie przyjęty. Zamieszczono w protokole, jako załącznik nr 3. Pan Burmistrz przekazał radnym informacje o nowym przedsięwzięciu o nazwie INICJATYWA LOKALNA, inwestycja, którą chciałoby podjąć sołectwo musi wyjść z inicjatywy samych mieszkańców i wtedy jest możliwa dotacja burmistrza. Celem tego projektu jest uruchomienie inicjatyw lokalnych, oddolnych. Burmistrz powiedział też, że nie ma możliwości zwiększenia środków dla naszego sołectwa z budżetu obywatelskiego, ponieważ obowiązujący projekt podziału nie przewiduje takiej możliwości. Sołtys Józef Świerczyna stwierdził, że przyznany nam budżet sołecki jest tak skromny, że zaproponowany przez niego podział jest projektem minimalnym w stosunku do potrzeb sołectwa i nie ma takiej możliwości, żeby cokolwiek z niego wygospodarować na inwestycje dodał, że biuro Rady Sołeckiej jest wyposażone tak skromnie, że przez cały czas będąc sołtysem do komunikacji używa własnego prywatnego komputera drukarki oraz telefonu komórkowego. Przypomniano, że dawniej istniał dobry zwyczaj, że Burmistrz dofinansowywał autokar na jedną wycieczkę sołecką i bylibyśmy zadowoleni, gdyby ten zwyczaj Pan Burmistrz utrzymał. W związku z podziałem budżetu sołectwa, radny p. Gracyalny zapytał, dlaczego nie ma żadnej dotacji ze strony Sołectwa dla Klubu Sportowego Strażak Mikołów, który co prawda ma swój na działalność z Urzędu, ale tradycyjnie również Rada Sołecka dokładała niewielką kwotę. Pan Sołtys wyjaśnił, że sołectwo ma wiele potrzeb własnych, na które przy tak skromnym budżecie brakuje dofinansowania jednak zaproponował, że jak się cos wygospodaruje to kwota zostanie przekazane na działalność klubu sportowego. Dyskutowano również nad od dawna nierozwiązaną sprawą zmiany nazwy Klubu Sportowego Strażak Mikołów, która by to nazwa promowała nasze sołectwa tak jak się to odbywa w sąsiednich sołectwach oraz Dzielnicy Kamianka.

Informacje Radnego

W dniu 16 grudnia 2017 r odbyła się Sesja Rady Miasta, gdzie uchwalono budżet, na 2017r Dla naszego sołectwa przeznaczono wyjątkowo wysoką kwotę 1 547 000 zł z przeznaczeniem na remont drogi na ulicy Reta Śmiłowicka. Nowa droga jest tam koniecznie potrzebna ze względu na budowę nowych domów. Obecnie jest oddany do użytku nowy odcinek ok. 350 m drogi bez nakładki asfaltowej do miejsca budowy nowego osiedla o nazwie „Sielanka”, która spełnia swoje przeznaczenie jednak jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców, bo jej utwardzenie jest jeszcze niecałkowite, i z powodu braku nakładki z asfaltu bardzo brudzi przejeżdżające po niej samochody szczególnie osobowe. Dyskutowano też nad możliwością otwarcia starego odcinka na czas do czerwca, 2017 czyli do czasu ukończenia budowy nowego odcinka drogi.

Radny Remigiusz Kuś zobowiązał się również w tym roku przekazywać na konto KGW oraz OSP darowizny z swojej diety na działalność statutową w kwocie po 100 zł miesięcznie.

Następnie p. Burmistrz zainicjował dyskusję nad sprawą inicjatywy oddolnej mieszkańców dotyczącej poprawy estetyki przez nasadzenie zieleni ozdobnej oraz drzew na terenie sołectwa ze 100 % dofinansowaniem z Urzędu Miasta.

Radny p. Pełka zadał pytanie dotyczące możliwości wydzielenia z działki obok nowej siłowni na wolnym powietrzu również miejsca na wybudowanie boiska do gry w siatkówkę plażową. Odpowiedź p. Burmistrza była pozytywna.

INFORMACJE SOŁTYSA
 1. Sprawa dotycząca, jakości wody pitnej. ZIM poinformował, że woda dla Śmiłowic pochodzi z ujęcia na Rusinowie i wyniki badania wody są zgodne z obowiązującymi normami. Zauważone nieprawidłowości w dostawie wody proszę natychmiast zgłaszać do ZIM na tel. czynny całą dobę oraz u sołtysa.
 2. W celu podsumowania działalności Rady Sołeckiej oraz podziękowania odbyło się coroczne spotkanie Radnych oraz osób zaangażowanych w prace dla mieszkańców Śmiłowic, spotkanie sponsorowane przez pana Sołtysa oraz panią Sekretarz Rady.
 3. 6 grudnia odbyło się spotkanie dzieci ze św. Mikołajem. Obecnych było 94 dzieci w wieku od roku do lat 12.
 4. W grudniu odbyło się również spotkanie seniorów oraz osób samotnych. Obecnych Było76 osób. 28 uczniów ze szkoły podstawowej nr 8 w Paniowach wystawiło przedstawienie jasełkowe.

Na spotkaniu byli też policjanci z Komendy Powiatowej z wykładem dla seniorów dotyczącym zwiększenia ich bezpieczeństwa na drodze, rozdali wszystkim elementy odblaskowe, które obecnie obowiązują do noszenia poza terenem zabudowanym. Było dużo życzeń i podziękowań. Spotkania były bardzo udane. Pan Sołtys reprezentował sołectwo na różnych spotkaniach grudniowych w tym:

 1. Na spotkaniu opłatkowym w świetlicy środowiskowej w Mikołowie
 2. Na spotkaniu zorganizowanym przez przewodniczącego Rady Miasta
 3. Na spotkaniu Bractwa Rycerskiego z „Herbu Lis” siedzibą w Śmiłowicach.

Na terenie sołectwa ustawiono 2 nowe pojemniki własnością PSK na odzież używaną na wniosek radnego p. Pełki. Mieszkańcy sołectwa byli też obecni na spotkaniu w Bibliotece Publicznej w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu obywatelskiego. Wnioski składane przez naszych mieszkańców o zmianę finansowania okręgów szczególnie z powodu malej ilości mieszkańców-bez powodzenia. Na zebraniu poruszono też bardzo aktualny temat SMOGU. Zaproponowano medialne nagłośnienie tego tematu i rozszerzoną politykę informacyjną, aby wszyscy mieszkańcy zdali sobie sprawę z zagrożeń płynących ze spalania śmieci w piecach przydomowych, dopóki Wojewoda nie wyda rozporządzeń restrykcyjnych, co do takich działań. Rozmawiano też w dyskusji z Panem Burmistrzem na temat wygaszania gimnazjów na terenie naszej gminy oraz takim przeorganizowaniu istniejących szkół, aby żadna z nich nie była zamknięta a nauczyciele bez pracy. Sołtys ponownie zaapelował o naprawę ogrodzenia terenu rekreacyjno –sportowego przy ulicy Reta Smiłowicka przed dzikami. Na koniec p. Sołtys podziękował za obecność p. Burmistrzowi p. Radnemu oraz p. Asystentce za udział w zebraniu Rady Sołeckiej oraz za nareszcie dobre wiadomości o inwestycjach w sołectwie na 2017rok.

Potwierdzono termin Sprawozdawczego Zebrania Wiejskiego na dzień 3 lutego 2017r godz. 1700. Na tym zebranie zakończono.

Sołtys Sołectwa Śmiłowice
Józef Świerczyna


20 stycznia 2017

Przekaż 1% swojego podatku

W październiku tego roku umieściliśmy na naszej stronie apel w sprawie pomocy dla Zuzi Nych. Okazało się że ze strony mieszkańców Śmiłowic był odzew. Teraz mamy okazję pomóc jej przekazując 1% swojego podatku.

gmb

Zuzia to dziewczyna, która dzielnie pokonuje wszystkie przeszkody związane ze swoją chorobą. Mając zaledwie pół roku zachorowała. Jak to zwykle bywa lekarz zalecił - antybiotyk i miało być ok. jednak to był dopiero początek niewiadomej… Co miesiąc wysoka temperatura, powyżej 40oC, kolejny antybiotyk, pobyt w szpitalu, kolejne infekcje. Po trzech latach ciągłych infekcji i wysokich temperatur wdrożono diagnostykę ,która zawiodła nas do Krakowa na oddział immunologii – tam lekarze stwierdzili zespół gorączek napadowych i zalecono podawanie sterydów. Nasza nadzieja wzrosła, ale dalej były rzuty temperatur, infekcje, kolejne badania, pobyty w szpitalach. Tak minęło osiem lat, aż we wrześniu zawitałyśmy na oddział immunologii w Warszawie w CZD. Tam stwierdzono, że w jej przypadku trzeba wykonać badania genetyczne, które nie są refundowane oraz zalecono szereg działań związanych ze zdrowiem Zuzi.

Niestety nie jesteśmy w stanie sami sfinansować tych badań i leczenia, dlatego zwracamy się z tym apelem do wszystkich ludzi wielkiego serca pomoc na rzecz naszej córki. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc, liczy się każdy wpłacony grosz.

2017_zuzia (46 kB)
Rodzice Zuzi

ARCHIWUM

Aktualności 2016

Aktualności 2015

Aktualności 2014

Aktualności 2013Jesteś

gościem na tej stronie
od 2 lutego 2013 r.


Reklama Reklama Reklama
Administrator strony

Copyright © 2013 gmb. All Rights Reserved.